Bu ürünler kanser riski taşıyor!

Veliler dikkat! Çocuğunuz için kırtasiye alışverişi yaparken kokulu silgilerden, kokulu kırtasiye malzemelerinden ve kanserojen madde içeren Çin mallarından uzak durun.

Haberler 17.09.2010 - 11:04

Bu ürünler kanser riski taşıyor!

Kayseri Plastik İşletmecileri Derneği (KAYPİDER) Başkanı Yusuf Özkan, kırtasiye malzemesinde ucuz Çin malı ürünlerin tercih edilmemesi uyarısında bulundu. Özkan, Çin malı ürünlerin kanserojen madde içerdiğine dikkat çekti.       

Okula yeni başlayan çocukları için alış veriş yapan ailelerin sağlık bakımından Çin mallarına mutlaka dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Özkan, ailelerin yerli malını tercih etmelerinin çocuklarının sağlıkları açışından çok önemli olduğunu söyledi.       

Okul gereçlerinde fiyatların değişkenlik gösterdiğini ifade eden Özkan, şunları kaydetti:        

''Fiyatlardaki değişkenlik, Çin mallarından kaynaklanmaktadır. Kalem, silgi, çanta, defter gibi ürünlerde (Çin mallarında ucuzluk var) diyerek aldanılmamalı. Bunların, kanserojen madde içeren malzeme ve boya içerip içermediğine dikkat etmek gerekiyor. Türkiye'ye girişte bunların yeterli denetlenmediğini düşünüyorum. Bu nedenle son denetçi tüketici olmalı. Fiyattan ziyade kaliteye önem verilmeli.

Ürünler, mümkün olduğu kadar yerli mallarından seçilmeli, karşılaştırmalı alış veriş yapılmalı. Kokulu silgiler ve kokulu kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalı, kanserojen madde içeren Çin mallarından kaçınılmalıdır. Kırtasiye malzemesi alırken, kaliteli plastik ürünlerden yapılanlar tercih edilmelidir.''

Sayfa Yükleniyor...