'Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'i anlatacak

Cambridge Üniversitesinde İslam çalışmaları alanında okutmanlık yapan Tim Winter, 26 Ağustosta Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde konferans verecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2010 - 13:16

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş'den yapılan açıklamaya göre Winter, ''Ramazan İstanbul'' etkinlikleri kapsamında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının iş birliğiyle düzenlenen ''Çağdaş Meselelere İslami Çözümler'' konulu konferansta konuşacak.        

Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde, din ve modernite eksenindeki konuların ele alınacağı konferansta, ''Müslüman-Hristiyan ilişkilerinde samimiyet hangi noktada?'', ''İslam dini tüm modern buhranları çözebilir mi?'' ve ''Kur'an'a göre İslam ahlakı bize neler tavsiye ediyor?'' gibi sorulara cevap aranacak.        

Tim Winter, 1960 yılında Britanya'da dünyaya geldi. Westminster Okulunda öğrenim gören Winter, 1983'te Cambridge Üniversitesinde Arapça eğitimini tamamladı. Daha sonra Kahire El-Ezher Üniversitesinde İslami ilimlerle ilgili araştırmalar yapan Winter, Mısır ve Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde geleneksel İslam ilimleriyle ilgili dersler aldı.        

Winter, Londra Üniversitesinde Türkçe ve Farsça üzerine çalıştıktan sonra Oxford Üniversitesinde ''Osmanlı İmparatorluğu'nda Dinsel Yaşam'' konusunda doktora yaptı.        

Hem İslami düşünsel disiplinlerde hem de doğunun modern akademik yöntemlerinde uzmanlığa sahip birkaç kişiden biri olduğu belirtilen Winter'ın, Müslüman-Hristiyan ilişkileri, İslam ahlakı, aşırılığa karşı geleneksel Müslümanların verdiği cevap, Britanya Müslüman mirası ve Osmanlı Türkiyesi gibi konularda çalışmaları bulunuyor.        

Müslüman olduktan sonra Abdul Hakim Murad ismini alan Winter, halen Cambridge Üniversitesinde İslam çalışmaları alanında okutmanlık yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...