Bankalar yürüttükleri aracılık hizmetleri ile ekonomide verimliliğin artmasına ve gelişmeye imkan sağlıyorlar. Bu finansal işlemler sırasında riskleri teminat altına alma ihtiyacının ortaya çıkması sigortacılık kavramını bankacılık sektörüyle ayrılmaz hale getirdi.

Sigortacılık sektörü yalnız rizikoları teminat altına alan ve söz konusu rizikolar gerçekleştiği takdirde hasarın bedelini tazmin etmeye yarayan bir sistem değildir. Aynı zamanda prim gelirlerinin yarattığı fon gücünü yatırım alanlarına aktarmak suretiyle ekonomik kalkınmaya önemli bir finansal kaynak da olmaktadır.

Bu ayrılmaz parçalar eğitimde de kendisine yer buldu. Nişantaşı Üniversitesi gibi üniversiteler Bankacılık ve Sigortacılık programı ile piyasanın ihtiyacı olan donanımlı elemanları yetiştiriyorlar.

Öğrencisine verdiği destekle ön plana çıkan Nişantaşı Üniversitesi’nin eğitimcileri, Bankacılık ve Sigortacılık programı ile hızlı değişimi yakalayabilen, analitik düşünme yeteneğine sahip, mesleki temel bilgilerin yanı sıra hukuki ve teknik bilgilere sahip mezunlar yetiştirmeyi hedeflediklerini söylüyorlar.