NTV

Cep telefonu sınıfta kaldı

Eğitim

Teknolojinin eğitime etkisiyle ilgili çalışma yapan araştırmacılar ilginç bir sonuca ulaştı. Okullarda cep telefonu yasağı, öğrenciye ekstra bir hafta kazanmışçasına etki ediyor.

Londra Ekonomi Okulu’nun Birmingham, Leicester, Londra ve Manchester’da gerçekleştirdiği araştırmada cep telefonu yasağı olan okullarda sınav başarısı %6 daha yüksek çıktı. Araştırmacıların iddialarına göre telefon sahibi olmayan düşük gelirli öğrencilerin başarı oranı, telefon sahibi öğrencilerin %90’ından daha yüksek.

Araştırmanın yazarları Louis-Philippe Beland ve Richard Murphy’e göre yeni telefon teknolojileri yararlarına rağmen üretkenliği azaltıyor, dikkat dağıtıyor ve öğrenmeyi zorlaştırıyor. Bu durumda cep telefonu, sınıfta ve derslerde başarısızlığın önemli bir nedeni olarak gösterilebilir. 

Yazarlar “Biz sadece öğrencilerin geliştiğini değil, düşük gelirli ve düşük başarılı öğrencilerin daha çok geliştiğini ortaya çıkardık. Ayrıca gördük ki telefon yasağı öğrencilere haftada bir saate karşılık gelen bir zaman ve başarı kazandırıyor. Bu da bir eğitim döneminde beş gün ediyor.” diyorlar.

Nisan 2007’den bu yana İngiltere’de öğretmenlerin, öğrencilerinin eşyalarına el koyma hakkı var ancak özel okullarda cep telefonuyla ilgili bir kanun bulunmuyor. Mart ayında da New York Belediye Başkanı Bill De Blasio, okul arazilerinde 10 yıllık cep telefonu yasağının eşitsizliği kaldırabileceğini söyledi.

ETİKETLER