Cevap kağıdı şaşırttı

Bu yıl ilk kez uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavı'nda, bazı üniversite adayları zor durumda kaldı. Önceki gün gerçekleştirilen LYS-1 testinin cevap kağıtları öğrencileri yanılttı.

21.06.2010 - 10:31

Cevap kağıdı şaşırttı

İki bölümden oluşan sınavda, 50 matematik, 30 geometri sorusu olmasına karşın, matematik bölümünde 90 soruluk cevap şıkkı vardı.

Akşam gazetesinin haberine göre; matematik bölümünü tamamlayan adaylar, geometriye geçtiklerinde büyük bir hata yaparak, matematik bölümüdeki 51. sorunun cevap şıklarını işaretlediler. Sınav stresi nedeniyle yanlışlığı gecikmeli olarak fark eden öğrencilerin bir kısmı düzeltme için zaman kaybederken, bir kısmı da yaptığı hatayı sınav bitiminde anladı.

ÖSYM SORUMLU DEĞİL
Ankara'da ve İstanbul'da bazı dershaneler öğrencilerin bu yanlışını fark edince öğrenciler aracılığıyla ÖSYM'ye başvurma kararı aldı. Yetkililer, sınav kağıtlarının, öğrencilerin bu yanlışlarının dikkate alınarak okunmasını isteyecek.

ÖSYM'den yapılan açıklamada ise, "Dilekçe vermeleri konunun ortaya çıkması açısından faydalı olur. Ancak son kararı kurul verir" denildi.

ÖSYM'nin sınav kitapçıklarında matematik testinin "Matematik", geometri testinin de "Geometri" başlığı taşıyan bölümlere işaretlenmesi için uyarıda bulunduğunu hatırlatan ÖSYS uzmanı Turgay Polat, "Burada sorumluluk dershane ve ailelerdedir. ÖSYM gereken her türlü uyarıyı yapmış. Öğrencilerin dikkatli olması lazımdı" dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...