İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kutsal olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir mesleği icra eden bütün öğretmenlere şahsı, milleti ve ülkesi adına şükranlarını sundu.

Başta görevi başında şehit olmuş eğitimciler olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlere Allah'tan rahmet ve mağfiret dileyen Erdoğan, uzun yıllar boyunca öğrencilerini çok büyük bir hassasiyet ve fedakarlıkla yetiştirmiş, bugün artık emekli olmuş öğretmenlere de sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler temennisinde bulundu.

"Bizler 'Beşikten mezara kadar ilim tahsil etmeyi' emreden, kalemin kılıçtan üstün olduğu bir medeniyetin mensupları olarak, tarih boyunca olduğu gibi bugün de öğretmenlerimize büyük değer veriyoruz." değerlendirmesini yapan Erdoğan, öğretmenin sadece öğreten ve bilgiyi nakleden insan olmadığını vurguladı.

Öğretmenin, öğrettiğinden ziyade, yetiştiren, eğiten, terbiye eden, öğrencisinin içindeki cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen kişi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Öğretmenlik, bilgi, tecrübe ve irfanla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama mesleğidir. Bu yönüyle öğretmenler, eğitim öğretim sistemimizin temel yapı taşları, istikbalimizin de mimarlarıdır. Öğretmenlerine hak ettikleri değeri vermeyen, onların fedakarlıkları karşısında ahde vefa göstermeyen hiçbir toplumun geleceği yoktur. Bu anlayışla son 15 yıldır bir taraftan eğitimde yılların ihmallerini telafi etmeye, eğitimi yaygınlaştırmaya, kalitesini arttırmaya çaba harcarken, öğretmenlerimizin çalışma şartlarını iyileştirmeye de gayret ettik. Önümüzdeki süreçte öğretmenlerin mesleklerini en güzel şekilde icra edecekleri huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamanın çabası içinde olacağız. Türkiye büyüdükçe, ülkemizin imkanları genişledikçe bunları öncelikle öğretmen ve öğrencilerimizin istifadesine sunmayı sürdüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlerin de mesleklerinin kutsiyetine ve hassasiyetine uygun olarak ülkenin dört bir köşesinde görevlerini layıkıyla yapmaya devam edeceklerine inandığını aktardı.

Millet Mektepleri'nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal'e başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, yurt içinde ve yurt dışında görev yapan öğretmenlere şükranlarını sunan Erdoğan, tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü tebrik etti.

BAKAN BAK'TAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

"Öğretmenlik, ilim, irfan ve bilgi hazinelerini cömertçe paylaşıp, zengin kültür düzeyine sahip nesillerin oluşmasında temeli atan ilk el olmak demektir" diyen Bak, mesajında şunları kaydetti:

"Onların sabır, şefkat ve özveriyle bir motif gibi işledikleri evlatlarımız, yarın al bayrağı gururla dalgalandıracak, erdemli, ahlaklı, milli birlik ve beraberliğe katkı sağlayan sorumluluk sahibi bireyler olacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Cumhuriyeti yükseltecek olan sizlersiniz.' diyerek işaret ettiği bu gençlik, kutlu vazifelerini canla başla icra eden öğretmenlerimizin elinde yetişecektir. Bu duygularla evlatlarımıza bir harf öğretebilmek için bu toprakların her köşesinde aşkla, heyecanla görev yapan saygıdeğer öğretmenlerimizin ve öğretmen adayı genç kardeşlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum."

Osman Aşkın Bak ayrıca, görevi sırasında hain pusulara düşürülerek şehit olan kahraman öğretmenleri de saygı ve rahmetle yad ederek, "Yetiştirdiği her bir öğrenciyi, bir eser bırakır gibi bu topraklara miras bırakıp ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerine yer verdi.

KILIÇDAROĞLU'DAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, Atatürk'ün "Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır." sözünü anımsatan Kılıçdaroğlu, öğretmenlerin geleceğin mimarları olduklarını belirtti.

"EN HAYATİ ROLÜ ÜSTLENEN ÖĞRETMENLERİN SONSUZ SAYGI VE ŞÜKRAN GÖRMESİ GEREK"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kalkınması, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkma hedefine ulaşmasının ancak öğretmenlerin yetiştireceği fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerle mümkün olduğunu vurguladı.

Vatana bu kadar büyük hizmet veren, anne ve babalardan sonra çocukların yetişmesinde en hayati rolü üstlenen öğretmenlerin sonsuz saygı ve şükran görmesi gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ancak bugün öğretmenlerimizin bu şükran ve saygıyı gördüğünü söylemek mümkün değildir. Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarına oranla en fazla çalışan ve en düşük maaşı alan öğretmenlerimiz, baskı görmekte, sürekli değişen eğitim sistemi nedeniyle mesleki sorunlar yaşamakta, yüzbinlerce öğretmenimiz de atama beklemektedir. Bu durum dahi hükümetin gençlerimize verdiği değeri açık şekilde göstermektedir."

"HER SORUNU AŞABİLECEK BİR ÜLKE"

Kemal Kılıçdaroğlu, bu koşullar altında dahi umutsuz olmak için hiç bir sebep bulunmadığını, Türkiye'nin büyük kaynakları, dinamik nüfusu ve benzersiz konumuyla her sorunu aşabilecek bir ülke olduğunu hatırlattı.