NTV

Dershane sahibine sahte diploma soruşturması

Eğitim

'Özel Ferdi Eğitim Dershaneleri' adı altında faaliyet gösteren 3 dershanenin sahibi Ferdi Taşkıran hakkında, sahte diplomayla metematik dersi verdiği ve dershanenin müdürlüğünü yaptığı iddiasıyla adli ve idari soruşturma başlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne geçen Ağustos ayında gelen bir ihbarda, Özel Ferdi Eğitim Dershaneleri'nin kurucusu 31 yaşındaki Ferdi Taşkıran'ın, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nden mezun olduğunu gösteren diplomanın sahte olduğu, Taşkıran'ın sahte diplomayla dershanede matematik derslerine girdiği ve müdürlük yaptığı ileri sürüldü.

İddialar üzerine araştırma başlatan Milli Eğitim Müdürlüğü müfettişleri idari soruşturma başlattı. Taşkıran'a ait olduğu iddiasıyla Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderilen diplomanın sahte olup olmadığı konusunda Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü'ne 15 Ağustos 2011'de yazı yazıldı. Gelen yanıtta, Ferdi Taşkıran'a ait olduğu iddia edilen diplomanın Çukurova Üniversitesi tarafından düzenlenmediği belirtildi.

KONU SAVCILIKTA
DHA'nın haberine göre; Trabzon Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini belirtti ve şunları söyledi:

"Görevli müfettiş arkadaşların soruşturması devam ediyor. Fakülte diploması olmayan kişiler dershane kurar ama müdürlük ve öğretmenlik yapamaz, ders veremez. Bu kişinin matematik derslerine girdiği ve üniversiteye öğrenci hazırladığı iddiaları var. Durumu Cumhuriyet Savcılığı'na da bildirdik. Elimizdeki belgeleri verdik. Onlar da kendi açılarından bir soruşturma yürütecekler."

TAŞKIRAN SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
İddialara ilişkin soruları yanıtlayan Ferdi Taşkıran ise "İşimizin başındayız. Bizi bu konuda kimse çağırmadı, ifade vermedik. Ellerindeki belgeler fotokopiden ibarettir. Beni çağırsınlar, ben de gerçek belgeleri göstereyim. İddiaları ve suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum" dedi.

Taşkıran, Çukurova Üniversitesi mezunu olup olmadığıyla ilgili soruları yanıtlamaktan ise kaçındı.