'Devlet üniversiteleri 5 bin, vakıf ise 19 bin lira'

TBMM Genel Kurulu'nun gündeminde; İstanbul'da 3, Samsun'da 1 vakıf üniversitesi kurulmasını öngören kanun tasarısı var.

Anadolu Ajansı 14.04.2010 - 14:58

MHP Mersin Milletvekili Akif Akkuş, vakıfların, büyük şehirlerdeki devlet veya vakıflara ait atıl binalara üniversite kurarak, bu binalardan faydalanmak istediklerini ileri sürdü.        

Akkuş, özel üniversite kurulmasının önünün açılması amacıyla 1960'lı yıllarda özel yüksek okulların kurulduğunu, ancak uygulamadaki yanlışlıklardan dolayı bu okulların kapatıldığını anımsattı.

Devlet üniversitelerinde bir öğrencinin yıllık maliyetinin 5 bin lira olduğunu kaydeden Akkuş, ''Vakıf üniversitelerinde 19 bin liraya kadar ücret alınıyor. Aradaki bu fark nereye gidiyor?'' diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yeni üniversitelerin; ihtiyaç olan sınıf, özel eğitim ve okul öncesi öğretmenliği alanlarında eğitim fakültesi açmasına izin verdiklerini söyledi.        

Tasarı üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çubukçu, Yükseköğretim Kurumunun; yükseköğrenim görmek isteyen genç nüfusun fazla ve üniversite mezunu gençlerin oranının AB'ye göre geride olması nedenleriyle, yeni üniversitelerin kurulmasına izin verdiğini söyledi.       

Üniversite kurulmasında kriterler olduğunu ifade eden Çubukçu, üniversite kurmak isteyen vakfın 15 milyon lira kaynağı, arazi ve gayrimenkullerinin olması gerektiğini belirtti.

Çubukçu, vakfın, üniversite hizmetleri vermeye kaynağının olup olmadığına ve kurulacak fakültelerin ülkenin ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına da baktıklarını bildirdi.        

Bakan Çubukçu, eğitim fakültelerinin, talebin üzerinde mezun vermesine rağmen, halen bazı alanlarda öğretmen açığı bulunduğunu ifade ederek, 32 ilde okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi nedeniyle, okul öncesi öğretmenliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çubukçu, 15 bin atama yapılmasına rağmen açığın devam ettiğini ve 24 ilde daha bu uygulamaya geçeceklerini söyledi.       

''Yeniden eğitim fakültesi kurup, ülkemizin ihtiyaçları dışında öğretmen yetiştirilmesine izin vermiyoruz, bu alanda ciddi bir planlama yapıyoruz'' diyen Çubukçu, yeni üniversitelerin; ihtiyaç olan sınıf öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği ve okul öncesi öğretmenliği alanlarında eğitim fakültesi açmasına izin verdiklerini, bu alanların dışında açılmasına izin vermediklerini kaydetti.       

AK Parti'nin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, kurulacak vakıf üniversiteleri arasında yer alan, ''İstanbul Ön Asya Üniversitesinin'' adı, ''İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'' olarak değiştirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...