Eşme: Savcının kararı ÖSYM’yi aklamaz

Eski YÖK Başkanvekili İsa Eşme, savcılığın YGS’de kopya olmadığı yönündeki kararının ÖSYM’yi aklamayacağını ve üzerindeki gölgeyi kaldıramayacağını söyledi.

11.05.2011 - 16:53

Eski YÖK Başkanvekili Prof. Dr. İsa Eşme, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YGS’deki şifre iddialarıyla ilgili “kovuşturmaya yer olmadığı” yönündeki kararını NTV’ye değerlendirdi.

İsa Eşme, şunları söyledi:

“Savcılığın bu açıklaması yaşanan bu sorunların sadece küçük bir boyutu ile ilgili. O bakımdan ben savcılık açıklamasının sınav ve kurum üzerindeki gölgeyi kaldırdığını düşünmüyorum. Çünkü şifre konusunun dışında, ölçme-değerlendirme açısından 20 bini aşan öğrencinin itirazlarına yol açan soru kağıtları ile cevap kağıtlarının eşleştirilememesinden kaynaklanan sorunlar var.

Çok düşük puan alan öğrencilerin puanları gece yarısı telefonu ile artırılabiliyor, bunun tersi de pekala mümkün diyorum. Asıl tehlike burada.

Bazı öğrencilere yüksek puan gelmiş olabilir ama onların puanları gerçektende yüksek olmayabilir. Sınavların bazı yerlerde tekrarlanma durumu şimdiye kadar ÖSYM’de yaşanmadı.

ÖSYM, ilk defa sınava giren adayları mağdur eden bir duruma düştü. Böyle bir kurum savcılığın bu açıklaması ile tam olarak aklanamaz ve üzerindeki gölge kaldırılamaz diye düşünüyorum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...