'Evimiz İstanbul'

İstanbul'da ilköğretim çağındaki çocukların kent kültürünü tanıması amacıyla oluşturulan ''Evimiz İstanbul'' projesi kapsamındaki ''Kültür TIR'I'', Taksim Meydanı'nda 4 gün süresince hizmet verecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.06.2010 - 17:45

Türkiye Gönüllüleri Vakfı (TEGV), İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki proje kapsamında Taksim'deki metro çıkışında kurulan ''Kültür TIR'I''nın tanıtımı amacıyla basın toplantısı düzenlendi.        

Toplantıda konuşan İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, kentin dezavantajlı bölgelerinde birçok kesimin olanaklardan mahrum yaşadığını söyledi.        

Kaya, proje sayesinde kentin 39 ilçesinde birçok çocuğun İstanbul'un tarihini ve kültürünü tanıma fırsatı bulacağını dile getirdi.        

TEGV Genel Müdürü Nurdan Şahin de çok kültürlü ve zengin bir mirasa sahip İstanbul'un her yıl göç aldığını ve bu demografik yapı nedeniyle birçok kişinin kentin zenginliğinin farkından olmadığını anlattı.       

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt da ''Kültür TIR'I''nın kültür ve sanatın İstanbul geneline yayılmasını amaçladığını, çünkü kültür ve sanatın sürdürülebilir olmasının önemli olduğuna dikkati çekti.       

Konuşmanın ardından İstanbul'un çeşitli yerlerinden gelen çocuklar resim çalışması yaptı.        

Proje kapsamında İstanbul'un çeşitli meydanlarına kurulacak ''Kültür TIR'I''nda çocuklara yönelik oyun tabanlı etkinlikler, çocuk ve yetişkinlere yönelik İstanbul ile ilgili çeşitli film gösterimleri yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...