Gençlere göre para amaç değil araç!

Kredi kartıyla alışveriş yapmak gençler arasında çok tercih edilmese de cüzdanlarında bulunması güven veriyor. Paraları yetişmediği durumlarda kredi kartı kullanmak yerine yakın arkadaşlardan borç almayı tercih edebiliyorlar.

16.06.2011 - 11:24

Gençlere göre para amaç değil araç!

Türkiye'nin gençlik uzmanı Youth Republic ve dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Synovate işbirliğinde gerçekleştirilen "Harçlık Pazarı" araştırması, gençlerin hayat tarzlarına dair çarpıcı gerçekleri ortaya koydu.

4 bin 500 gençle yapılan araştırmada çalışan, liseli ve üniversiteli gençlerin satın alma güçleri, tüketim eğilimleri ve çevreleri üzerindeki etkileri gibi konular incelendi.

Araştırma kapsamında, 16 farklı ilden 3 bin 119 üniversite ve lise öğrencisiyle ve bin 533 okumayan/çalışan genç ve gençlerin aileleriyle görüşüldü, öğrenci evlerinin içlerine kameralar yerleştirildi ve gençlere harcama günlükleri tutturuldu.

KRİZLERDEN TEK ETKİLENMEYEN GRUP; HİPERREALİST ÜNİVERSİTELİ GENÇLER
Ankete katılan üniversiteli öğrencilerin yüzde 77'si kredi kartı kullandığını söylüyor.

Kız öğrenciler arasında kredi kartı kullanımı erkek öğrencilere kıyasla daha yaygın olarak ortaya çıkarken kredi kartı kullanan üniversiteli erkek öğrencilerin yüzde 65'i geri ödemeleri kendi harçlıklarından yapıyorlar. Bu oran üniversiteli kız öğrenciler arasında daha düşük ve yüzde 44'te seyrediyor.

Öte yandan, vakıf üniversitesi öğrencilerinin kredi kartı ödemeleri aileleri tarafından yapılırken devlet üniversitesi öğrencileri kredi kartı ödemelerini kendi harçlıklarından yapıyorlar.

Kız öğrencilerin yüzde 66'sı kredi kartlarının yanlarında olmasının kendilerini güvende hissetmelerini sağladığını söylerken bu oran erkekler arasında yüzde 54.

Kredi kartını hayatının önemli bir parçası olarak gören üniversite öğrencilerin oranı ise yüzde 37.

ANI YAŞAYAN, ANI TÜKETEN KÜLTÜR-SANATA PARA HARCAYAN; LİSELİ GENÇLER
Liseli gençlerin yüzde 93'ü kredi kartı kullanmadığını söylüyor.

Kredi kartı kullanan (yüzde 7) liseli öğrencilerin yüzde 70'i kredi kartı ödemelerini ailelerinin karşıladığını belirtirken yüzde 24'ü kendi harçlıklarından ödeme yapıyorlar.

Kredi kartı borçlarını kendi harçlıklarından ödeme oranı erkek lise öğrencileri arasında kızlara oranla daha yüksek (yüzde 32). Liseli gençlerin kredi kartı kullanımına nasıl yaklaştıkları ise dikkat çekici.

Kredi kartı "insanları ödeyebileceğinden daha fazla harcamaya teşvik ettiği" görüşüne inanan yüzde 54'lük bir kesim aynı zamanda kredi kartının kendileri için bir güvence olduğuna da inanıyor.

Üniversite öğrencileri gibi, liseli öğrenci kitlesinin büyük çoğunluğu için de kredi kartı hayatın önemli bir parçası olarak konumlandırılmamakta: "Modern insanlar nakit para kullanmazlar, kredi kartı kullanırlar" ifadesine katılanların oranı sadece yüzde 17. 

HAYATI DAHA CİDDİYE ALAN; RASYONEL ÇALIŞAN GENÇLER
Araştırmaya göre çalışan gençlerin yüzde 92'si tam zamanlı bir işte çalışıyor ve gelir beyan edenlerin aylık ortalama gelirleri 635 TL.

Çalışan gençlerin yüzde 65'i çalışarak bir şekilde ailelerine destek olduklarını ekliyorlar.

İlginç olarak üç kategori arasında (lise, üniversite ve çalışan gençler) en az kredi kartı kullanan çalışan gençler (yüzde 19). Kullananların aylık ortalama kart harcaması ise 314 TL.

Kredi kartı kullanan çalışan gençlerin yüzde 72'si parası bittiğinde kredi kartını kullanmayı tercih ederken, "kredi kartı hayatımın önemli bir parçası" diye ifade edenler yüzde 40. Kredi kartı olmayanlar zaman zaman çok ihtiyaç duydukları takdirde aile bireylerinden birinin kredi kartını kullanabiliyor.

Kredi kartı sahibi olan çalışan gençler kart kullanma sebeplerini nakit paraları olmasa da alışveriş yapabilme avantajı veya kredi kartıyla alışveriş yapmak bir rahatlık diye açıklıyorlar.
 


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...