İkinci dönem okullar ne zaman açılacak? (15 tatilin bitiş tarihi)

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki 20 milyonu aşkın öğrenci, 2023-2024 eğitim öğretim döneminin ilk yarıyılını tamamladı. Peki, ikinci dönem okullar ne zaman açılacak? 15 tatil ne zaman bitecek?

İkinci dönem okullar ne zaman açılacak? (15 tatilin bitiş tarihi)

Millî Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, 19 Ocak Cuma günü karnelerini alarak on altı gün sürecek yarıyıl tatiline girdi.

İkinci dönem okullar ne zaman açılacak? (15 tatilin bitiş tarihi) - 1

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yeni öğretim yılı yarıyıl tatili, 22 Ocak Pazartesi günü başlayacak, 2 Şubat Cuma günü tamamlanacak. İkinci dönem, 5 Şubat Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan-12 Nisan tarihleri arasında yapılacak.

2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül'de başlayacak.

İkinci dönem okullar ne zaman açılacak? (15 tatilin bitiş tarihi) - 2

SINIFTA KALMA GERİ GELDİ

Bakanlık, bu yıl öğretim süreçlerinde bir dizi değişikliğe gitti. Mevzuat düzenlemeleriyle liselerde devamsızlık koşulları yeniden ele alındı, sınıf tekrarı yeniden uygulamaya konuldu ve açık öğretime geçişler zorlaştırıldı. Bu kapsamda açık liselere, sadece istisnai durumda olan öğrencilerin kayıtları yapıldı. Ayrıca liselerde öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine yönelik uygulamaya son verildi. Yıl sonu başarı puanı 50 olmak kaydıyla en fazla 1 dersten başarısız dersi bulunanların doğrudan bir üst sınıfa geçme kararı alındı.

Liselerde artık devamsızlık affı da yapılmayacak. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü için öğrenciler, 1 saat fazla sosyal sorumluluk çalışması yapacak.

Sayfa Yükleniyor...