Konya Ticaret Odası (KTO) öncülüğünde kurulan KTO-Karatay Üniversitesi ile Gevher Sultan Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan Mevlana Üniversitesi, altyapısını tamamlayarak önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde öğrenci almaya hazırlanıyor.

KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, YÖK'e başvurarak önümüzdeki dönemde 500 öğrenci kontenjanı talebinde bulunduklarını belirtti.

Üniversitelerinde mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ile hukuk fakültelerinde eğitim verileceğini ifade eden Babaoğlu, yurt dışında eğitim almış birçok öğretim üyesinin yer aldığı kaliteli eğitim kadrosuyla hizmet vereceklerini bildirdi.

''TÜRKİYE'DE EN FAZLA BURS VEREN ÜNİVERSİTE OLACAK''
''Sınavlarda ilk 10'a giren öğrencilere aylık 2 bin 500, ilk 100'e girene 2 bin, ilk 1000'e girene bin 500, ilk 2 bin 500'e girene bin lira, ilk 5 bine girene de 500 lira burs vereceğiz. Bu anlamda Türkiye'de en yüksek tutarlarda burs veren üniversite olacağız. Ayrıca dereceye giremeyip de sınıfta dereceye giren öğrencilerimizin de bu burslardan faydalanmasını sağlayacağız.''

MEVLANA ÜNİVERSİTESİ
Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam ise yeni öğretim yılında mühendislik ve eğitim fakültelerinde eğitim vereceklerini ve bu fakültelerdeki bölümler için 580 öğrenci almak için YÖK'e başvurduklarını bildirdi.

''Mevlana Üniversitesi, kuruluşundan itibaren öğretim üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye'nin en önde gelen üniversiteleri arasında yer almayı ve yüksek öğretimde öncü bir rol üstlenmeyi hedeflemektedir. Üniversitemiz, raflarda kalmayacak, üretime dönüşecek, bölgenin sanayi ve ticaret alanındaki problemlerini çözecek, ürün kalitesini artıracak ve bu ürünlerin uluslararası pazarlardaki satış stratejilerini geliştirecek araştırmaları teşvik edecektir.''

ÜNİVERSİTELER ŞEHRİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR
AK Parti Konya Milletvekili Hasan Angı da Konya Üniversitesi'nin kurulmasıyla ilgili tasarının bu hafta Komisyon'da görüşülüp Meclis'e gönderileceğini, tasarının kanunlaşmasıyla da Konya'nın ikinci devlet üniversitesine kavuşmuş olacağını kaydetti.

Konya'nın potansiyeli ve konumunun pek çok üniversiteyi barındırabileceğini dile getiren Angı, şöyle devam etti:

''Konya'da kurulan vakıf üniversiteleri ve yeni kurulacak ikinci devlet üniversitesi kente kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Konya, yeni kurulan ve kurulacak üniversitelerle 'Üniversiteler şehri' olma yolunda ilerliyor. Kentin eğitim veren üniversite açısından 7-8 hatta 9-10'a çıkabilecek potansiyeli olduğuna inanıyorum.''