KPSS'de bir test daha şaibeli!

YÖK Başkanı Özcan, "Genel Yetenek-Genel Kültür" testlerini de inceleyeceklerini, diğer testlerde de kopya ihtimalinden şüphelendiklerini açıkladı.

KPSS'de bir test daha şaibeli!

Devlet Denetleme Kurulu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve savcılığın üç koldan başlattığı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) soruşturmasını YÖK daha da derinleştiriyor.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Olayların asıl kaynağı olduğu iddia edilen Bilimleri testinin yanı sıra Genel Yetenek - Genel Kültür testlerini de incelemeye aldık. Diğer testlerde de kopya ihtimalinden şüpheleniyoruz" dedi.

"O TEST İPTAL EDİLEBİLİR"
KPSS’de 5 ayrı başlıkta sınav yapıldığını, bunların tek tek inceleneceğini belirten Özcan, şöyle konuştu:

"Eğer araştırma sonucunda sadece Eğitim Bilimleri Testi’nde kopya olduğu kesinleşirse, sınavın tamamı yerine sadece o testi iptal etme yoluna gideriz. Eğitim Bilimleri Testi’nde 350 kişinin tam puan aldığını biliyoruz, ama Denetleme Kurulu’nun hazırladığı ön raporla bu rakamın diğer testler de dahil edildiğinde artabileceğini yönünde şüphelerimiz var. Kopya olasılığı raporda da kuvvetli ihtimaller arasında yer alıyor. 3 bin 227 kişiyle ilgili incelememiz de devam ediyor. Savcılığa bu kişilerin isimlerini gönderdik. Şimdi Denetleme Kurulu’nun incelemelerini de göz önüne alarak Genel Yetenek-Genel Kültür testlerini inceleyeceğiz."

"SINAVI KAZANANLARIN HAKLARINI KORUMAMIZ GEREKİR"
Konunun bir an önce netleşmesi için YÖK, ÖSYM ve Savcılığa çağrıda bulunan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğretmen atamalarını ertelemek zorunda kaldıklarından dolayı üzgün olduğunu söyledi ve "Sınavı kazananların haklarını korumamız gerekir. Şimdi orada bir boşluk oluştu. Hatayı ÖSYM yaptı, bu insanların çıkarları da korunmalı. Sınav güvenliğini gerekli şekilde almak ÖSYM’nin görevidir" diye konuştu. 
Sayfa Yükleniyor...