LGS sınavı ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu (2024 MEB LGS sınav tarihi)

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavının 2024 yılında ne zaman yapılacağı, lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler tarafından sorgulanıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yapılan açıklama sonrasında, 2024 LGS sınav tarihi belli olmuştu. Peki, LGS sınavı ne zaman yapılacak?

LGS sınavı ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu (2024 MEB LGS sınav tarihi)

2024 tarihi, güzel bir lisede okuyabilmek için sınava hazırlanan yüz binlerce öğrenci tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda, LGS merkezi sınav takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, söz konusu sınavın tarihini duyurmuştu. İşte 2024 LGS sınav tarihi.

2024 LGS NE ZAMAN?

Milli Bakanı Yusuf Tekin, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın yapılacağı tarihi geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Buna göre; 2024 LGS sınavı 2 Haziran 2024 Pazar günü yapılacak.

LGS sınavı ne zaman yapılacak? Tarih belli oldu (2024 MEB LGS sınav tarihi) - 1

BAKAN TEKİN'DEN TAKVİMİ AÇIKLAMASI

Bakan Tekin, AA muhabirine LGS merkezi takvimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çocukların, 2023-2024 eğitim öğretim yılını 14 Haziran'da karnelerini alarak tamamlayacaklarını belirten Tekin, 15 Haziran Cumartesi gününün ise Kurban Bayramı arifesi olduğunu söyledi.

Bu doğrultuda 2024'te yapacakları LGS kapsamındaki merkezi sınav tarihinin 2 Haziran Pazar olarak belirlendiğini bildiren Tekin, şunları kaydetti:

"Bu kararımızla, öğrencilerimizin sınava bayram öncesinde girmelerini daha da önemlisi öğrenci ve velilerimizin hem bayram hazırlıklarını hem de yaz tatili planlamalarını yaparken zihnen daha rahat olmalarını istedik. 2 Haziran'da yapılacak LGS sınavının soru sayısı ve soru şekliyle ilgili bir değişiklik olmayacağının bilinmesini isterim. Ayrıca tüm sorular sınav takvimine uygun olacak şekilde, sekizinci sınıf öğretim programlarında yer alan konu ve kazanımlar esas alınarak hazırlanacaktır."

Milli Bakanı Tekin, sınav takvimi ve süreçle ilgili çalışma ve duyuruları yeri geldikçe paylaşmaya devam edeceklerini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...