Malta'dan Türk öğrenci vizeleri için yenilik

Malta'da İngilizce öğrenmeyi planlayan Türk öğrenciler uzun vadeli öğrenci vizelerini konsolosluklara gitmeden alabilecek.

14.09.2020 - 16:11

Malta'dan Türk öğrenci vizeleri için yenilik

Malta Hükümeti’nden elde ettiği imtiyaz sayesinde uzun vadeli öğrenci vizelerini kolaylıkla alabilecekler.

FELTOM’un tarihine bakıldığında organizasyonun 1989’dan bugüne Malta’daki tüm akredite İngilizce dil okullarını tek bir ulusal dernek altında bir araya getirdiğini gözlemlemek mümkündür. Feltom’un ana amacı Malta'da İngilizce eğitimi alan uluslararası öğrencilere verilen İngilizce dil eğitiminin kalitesini yükseltmektir.

Malta'da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler, Türkiye'de bu alanda hizmet veren merkezlerin Covid-19 nedeniyle çalışmalarına ara vermesinde dolayı yakın geçmişte vize almakta zorlanmışlardı.

Konuyla ilgili konuşan European School of English’den Fatih Erdoğan, Türk temsilcilerle YEDAB’ın (Yurt dışı Eğitim Danışmanları Derneği) yakın tarihte gerçekleştirdiği web seminerinde sürecin eskisinden biraz daha farklı olacağını söyledi. Erdoğan, "Öğrencilerin belge ve pasaportları ilgili dil okullarına gönderilip, Malta'daki merkezi vize biriminde işleme alınmalı, sonrasında bu birimde onaylanan öğrenci pasaportları acentelere veya öğrencilere geri gönderilmelidir" dedi.

FELTOM'un (Federation of English Language Teaching Organisations) CEO'su James Perry de, "Türkiye, bu yeni uygulamanın nasıl gittiğini göreceğimiz bir test süreci olacak ve her şey yolunda giderse, FELTOM olarak bu süreci daha da geliştirmek için çaba sarf edeceğiz” dedi.

Perry ayrıca öğrencilerin dil okullarına gitme sürecinde mücadele ettikleri çok fazla konu olduğunu düşündüğünü ve bu yeni sistemin öğrencilerin Malta'ya seyahat etmelerini kolaylaştıracağını umduklarını da dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...