Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bugün başlayacak yüz yüze eğitime dair, her türlü önlem alındığının altını bir kez daha çizdi. Selçuk, ''Bütün okullarımızda denetimler devam ediyor. 3 binden fazla denetim görevlimiz, okulları ziyaret ediyor'' dedi. İlkokul öğrenci velilerinin okuma yazma konusundaki endişelerine yönelik, ''Çocukların okuma yazma öğrenmesi şu veya bu şekilde bizim rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu'' ifadelerini de kullandı.

Haberler - DHA 20.09.2020 - 23:02

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan uzaktan eğitim açıklaması

Milli Bakanı , canlı yayında ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin velileriyle bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, salgın dönemindeki eğitiminin işleyişe ilişkin velilerin endişelerine yönelik soruları yanıtladı. Selçuk, Türkiye'de corona virüs salgınının başlangıcından bu yana yaşanan gelişmelerin büyük bir ekip tarafından takip edildiğini söyledi.

Tüm okulların temizliği için ciddi tedbirler alındığını kaydeden Bakan Selçuk, meslek lisesi, halk eğitim merkezi ve bilim sanat merkezlerinin salgın döneminde ihtiyaç duyulan araç- gereç, cihaz, maske ve temizlik malzemesi gibi ürünlerin üretiminde ciddi katkı sağladığını söyledi.

''3 BİNDEN FAZLA DENETÇİMİZ VAR''

Sadece meslek liselerinde 50 milyondan fazla maske üretildiğini belirten Selçuk, "Kolonya, diğer temizlik malzemeleri, solunum cihazları gibi çok farklı araç- gereçler üretildi. Bu konuda rahatız. Bütün okullarımızda şunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz: İl yöneticilerimizle, okul müdürlerimizle konuşuyoruz. Her bir okulumuzun ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek durumdayız. Bütün okullarımızda denetimler devam ediyor. Bizim de 3 binden fazla denetim görevlimiz, okulları ziyaret ediyor. Bazı çizelgeler var, kontrol listeleri var. Eğitim kurumlarında hijyen koşullarının oluşturulmasına yönelik bir kontrol kılavuzumuz var" ifadelerini kullandı.

''MÜFREDATIN TAMAMLANMASI İÇİN YETERLİ''

Okullarda haftada 2 gün yapılacak yüz yüze eğitime ilişkin konuşan Selçuk, "Tüm evlerimizde farklı durumlar var. Evde kronik hastası olanlar var. Bir takım sosyal durumlar söz konusu olabilir. Tam da bu nedenle dedik ki; 'İsteyen velilerimiz, çocuklarını okula gönderebilirler' Ama diğer velilerimiz için de Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim bir fırsat vermemiz lazım. Müfredatın işlendiği ve tüm kademelerin, ilkokul için ayrı kanal, ortaokul için ayrı kanal, liseler için ayrı kanal, okul öncesi için ayrı bölümler. Bu tür hizmetin verildiği ülke sayısı dünyada 3'ü geçmiyor. Altını çizerek söylüyorum, bizim için televizyondaki dersler, bir öğrencinin okuldaki müfredatının tamamlanması için yeterli. Yüz yüze eğitim bunun için bir destektir. EBA internet bunun için destektir. Yani ekstra çalışmadır" açıklamasında bulundu.

EBA DESTEK MERKEZİ SAYISI 7 BİNİN ÜZERİNDE

Selçuk, internet ve bilgisayara erişimi olmayan öğrenci ve veliler için EBA Destek Merkezleri kurulduğunu ve son bir ay içinde kurulan EBA Destek Merkezi sayısının 7 bini geçtiğini söyledi. Selçuk, bu sayının çok kısa bir süre içinde 20 bine çıkacağını aktardı.

BİRİNCİ SINIFLARIN OKUMA-YAZMA ÖĞRENMESİNDE ENDİŞE

Birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma öğrenme sürecine ilişkin velilerin endişeleri olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, şöyle konuştu:

"Çocuklarımızın okuma yazma öğrenmesinde elbette endişeleriniz var. 'Uzaktan eğitimle nasıl olacak bu' diyebilirsiniz. Emin olun çocukların okuma yazma öğrenmesi şu veya bu şekilde bizim rahatlıkla halledebileceğimiz bir konu. Ama bunu büyük bir kaygı merkezi haline getirirsek, işte o zaman sıkıntı olur."

Sayfa Yükleniyor...