Öğretmenler kurtarma timi kurdu

Malatya'da özel bir eğitim kurumu, öğretmen ve okul idarecilerinden oluşan arama kurtarma timi kurdu.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.02.2012 - 15:27

Kentte eğitim alanında faaliyet gösteren Beşer Kurumları bünyesinde bulunan ilköğretim ve lisede görev yapan okul idarecileri ile öğretmenlerden oluşturulan arama kurtarma timi, Malatya İl Afet Acil Durum Müdürlüğü, itfaiye, İnönü Üniversitesi arama kurtarma ekibi ve 112 acil yardım ekiplerinden dersler almaya başladı.

Başta deprem olmak üzere yangın, kaza gibi olaylara müdahale edebilecek donanıma sahip olması planlanan timde, 10 öğretmen gönüllü olarak çalışmalara katılıyor.

Beşer Arama Kurtarma Timi (BAKUT) Başkanı Mustafa Sular, yaptığı açıklamada, deprem bölgesi olan Türkiye'de arama kurtarma çalışmalarının önem taşıdığını vurgulayarak, Malatya'nın da deprem kuşağı içinde bulunan illerden biri olduğuna dikkati çekti.

Deprem ve deprem sonrasındaki müdahalelerin ''neden eğitim gönüllüleri de bu işe el atmasın'' sorusunu akıllarına getirdiğini söyleyen Sular, bu düşüncenin kendilerini BAKUT'u kurmaya sevk ettiğini belirtti.

Kazalarda yaralı kurtarma, yangınlarda acil müdahale etme, depremde enkaz altı çalışmalara hazır olmak üzere kendi öğretmenlerinden oluşan bir dernek kurduklarını kaydeden Sular, dernek kapsamında kurulan arama kurtarma timinin de eğitimler almaya başladığını anlattı.

Sular, aldıkları eğitimleri sosyal faaliyet dersleri sırasında öğrenciler ve velilerle de paylaşarak özellikle küçük kazalarda ve ilk yardım gerektiren durumlarda ne yapmaları gerektiği konusunda onları bilinçlendireceklerini söyledi.

Beden eğitimi öğretmenlerinden tim görevlisi Resul Kaya da insan hayatının önemine vurgu yaparak, bu timde yer aldığı için onur duyduğunu dile getirdi.

Malatya Belediyesi İtfaiye ekiplerinden kazada araç altında kalan bir yaralının nasıl kurtarılacağı konusunda eğitim alan öğretmenler, ayrıca sınıfta öğrencilere deprem esnasında neler yapmaları gerektiğini anlattı.


Sayfa Yükleniyor...