Okul boykotuna ceza geliyor

Bakan Çubukçu, çocukların okuldan alıkonulmasına ilişkin hem Milli Eğitim Kanunu'nda para cezasının hem de Çocuk Koruma Kanunu'nda yaptırım olarak ceza uygulamasının düşünüldüğünü söyledi.

Haberler 17.09.2010 - 12:57

Milli Bakanı Nimet Çubukçu, yeni akademik yılı açılış töreni dolayısıyla geldiği Fatih Üniversitesi'nde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.        


Okulların boykot edileceği yönündeki açıklamalara ilişkin bir soru üzerine Çubukçu, bu konuda yazılı bir açıklama yaptığını anımsatarak, şöyle konuştu:        

''Bu süreçte çocuklarımızın anayasal bir hakkı olan eğitim öğrenim hakkının engellenmesinin ve çocukların siyasi meselelerde kullanılmasının öncelikle bir çocuk istismarı olduğunu, ülkemiz çocuk hakları sözleşmesine taraf olduğu gibi, Çocuk Koruma Kanunu'nun da yürürlükte olduğunu hatırlattım. Her şeyden önce çocukların korunması, ailelerinin görevi ama aileler bu görevi yerine getirmiyorsa ve tam tersine çocuklarını şiddet ve istismara konu olabilecek konularda kullandıkları gibi, onların eğitim öğrenim hakkı gibi temel haklarını zedeleyecek uygulamalar içinde oluyorlarsa, bunun gereğini yaparız, diye açıklama yaptım.       

ÇOCUKLARIN OKULDAN ALIKONULMASI DURUMUNDA CEZA GELİYOR
Çocuklarımızın okuldan alıkonulmasına ilişkin hem Milli Eğitim Kanunu'nda para cezası söz konusu hem de Çocuk Koruma Kanunu'nda yaptırım olarak ceza öngörülüyor. Aslında bu, bir siyasi talep olarak dile getiriliyor ve çocuklar üzerinden dile getiriliyor. Bu çocuklar sadece anne ve babalarına ait değiller. Anne ve babalarının siyasi görüşlerine de ait değiller.Ben bu ülkede yaşayan her çocuğun hepimizin olduğunu düşünüyorum ve çocuklarımızın bu konularda istismar edilmesinin önüne geçmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız, yaptırımları da uygulayacağız.       

Benim çağrım, çocuklarımızı korumaya muktediriz. Aileler, çocukları okullarına yollasınlar. Ana dilde eğitim ve anadilin öğrenilmesi kavramları farklı şeylerdir. Çocuklarımızı lütfen bu konularda istismar etmesinler.''
        
HİÇ BİR DERS BOŞ GEÇMEYECEK

Çubukçu, bir gazetecinin, 30 bin öğretmen atamasının ertelenmesi sonucunda ortaya çıkan açığın nasıl kapanacağını sorması üzerine, eğitime sorunla başlanmadığını söyledi.    

Hizmetli öğretmen ve vekil öğretmen istihdamıyla eğitim öğretim yılında hiç bir dersin boş geçmeyeceğini belirten Çubukçu, bu konuda gereken tedbirleri aldıklarını bildirdi.

''En kısa sürede savcılık soruşturmasının sonuçlandırılarak, ÖSYM'nin de bu konuda karar vermesini bekliyorum. Bu karar doğrultusunda biz de işlem yapacağız'' diyen Çubukçu, şunları kaydetti:       
''Üniversite mezunu olup, istihdama katılım heyecanıyla bu sınava girmiş ve başarılı olmuş gençlerimiz, aynı zamanda öğretmen olarak atanmayı bekleyen öğretmen adaylarımızın hepsi, bizden bunun bir an önce sonuçlandırılıp, işlem yapılmasını bekliyorlar. Hepinizin de bildiği gibi bu, aynı zamanda yargıya intikal etmiş bir konu. Kararın çok uzun sürmeyeceğini düşünüyorum.''

Sayfa Yükleniyor...