Ortak sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Gözler MEB ortak sınav sonuç sorgulama ekranında

Ortak sınav sonuçları için geri sayım sürüyor. 6. ve 9. sınıf öğrencilerine uygulanan ortak sınavların sonuçları online sistem üzerinden görüntülenebilecek. Peki, ortak sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

Ortak sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Gözler MEB ortak sınav sonuç sorgulama ekranında

Millî Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'nde ortaokul ve liselerde "ülke genelinde", "il ve ilçe genelinde" ve "okul genelinde" olmak üzere 3 farklı ortak yazılı sınav yapılabileceği açıklanmıştı.

Yönetmelik yayımlandıktan sonra ilk kez uygulanan "ülke geneli ortak yazılı sınavlar" sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

6. sınıf öğrencilerine 26 Aralık 2023 tarihinde Türkçe ve matematik derslerinden 16, 9. sınıf öğrencilerine ise 27 Aralık 2023 tarihinde Türk dili ve edebiyatı ile matematik derslerinden 20 soruluk sınavlar uygulandı.

Ortak sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Gözler MEB ortak sınav sonuç sorgulama ekranında - 1

DEĞERLENDİRME  SÜRECİ

Sınavlarda sadece öğrencilerin sorulara verdiği doğru cevaplara puan verilecek. Yanlış cevaplar ise puanlamaya dahil edilmeyecek ve doğru cevapları etkilemeyecek.  sonuçları 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek.

Ortak sınav sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? Gözler MEB ortak sınav sonuç sorgulama ekranında - 2

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren 10 gün içinde açıklanacak. Ortak sınav sonuçlarının 7 Ocak tarihine kadar ilan edilmesi bekleniyor.

Sınav sonuçları branş/alan öğretmenleri tarafından ortakyazilisinav.meb.gov.tr adresinden indirilecek ve öğrencilere duyurulacak. Ayrıca öğrenciler, aldığı puanı daha önceden olduğu gibi e-Okul sistemi üzerinden de görecek.

Sayfa Yükleniyor...