Ortaöğretimde yeniden yapılanıyor

Yükseköğrenime geçişte herhangi bir alan sınırlaması olmayacak. Ortak dersler görülecek ve ilave fark derslerini görenler de bu anlamda farklı bölümlerde sınavlara girebilecek.

29.09.2010 - 15:15

Ortaöğretimde yeniden yapılanıyor

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitim sisteminde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini baz alan ikili bir yapıya geçildiğini belirtti.     

Akademik başarısı daha yüksek olan ve yükseköğrenime geçişte daha başarılı olan Anadolu Liselerinin eğitimdeki sayısını ve genel ortaöğrenim içindeki payını artırmayı planladıklarını bildiren Çubukçu, 4-5 yıl içinde tüm genel liseleri Anadolu Lisesine dönüştürmek ve ihtiyaç doğrultusunda mesleki ortaöğretimini yeniden yapılandırmak amacında olduklarını kaydetti.        

Mesleki eğitim alanında da yapılanma çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Çubukçu, şunları söyledi:        

''Tüm dünyada olduğu gibi, okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini baz alan ikili bir yapıya geçiyoruz. Son 4-5 yıldır yürüttüğümüz mesleki eğitimin tekrar yapılandırılması neticesinde 180'e yakın alanda meslek eğitimi veriyoruz. Meslek eğitiminde Türkiye'nin çok kötü olduğu ve sanayinin ara eleman ihtiyacının karşılanmadığı, eğitimin de bu ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmadığı konusunda itirazlar, kalıplaşmış ön yargılardan ibaret. Buna ilişkin yapılanmamızı tamamladık. Ama mesleki teknik eğitim sadece devletin rol alacağı bir sistem değil. İstihdamı artırmak maksatlı sanayi ve özel sektörün işbirliğiyle yürütülmesi gereken bir süreç. Şunu sevinerek söyleyebilirim ki; mesleki eğitimden mezun olan gençlerimizin yaklaşık yüzde 93'ü istihdama katılıyor. Yani bugün halen mesleki eğitim düşündüğümüz kadar cazip. Gençlerimizin artık iki alanda yönlendirilmesi gerekiyor. Birincisi, yükseköğrenime devam için akademik başarısı yüksek okullar ve ikincisi mesleki eğitim.''
        
''ÖĞRENCİ, BÖLÜM DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLMELİ''
Mesleki eğitime yönelik seçimin düşük olmasının bazı nedenleri olduğunu, özellikle mesleki eğitim görenlere yükseköğrenime geçişte uygulanan olumsuz puan sisteminin bu durumda etkili olduğunu belirten Çubukçu, bu sorunun zaman içinde tamamen aşılacağını düşündüklerini ifade etti.        

"YENİ DÖNEMDE ORTAÖĞRETİMDE, ALANLARI KALDIRDIK"
Geçen yıl itibariyle Yükseköğrenime Giriş Sınavında alanların kaldırıldığını anımsatan Çubukçu, sözlerini şöyle tamamladı:        

''Yükseköğrenim görmek isteyen her öğrenci, eşit şartlarda yapılan sınavda istediği bölüme yerleşebilmeli, hatta bölüm değiştirebilmeli. Yeni dönemde ortaöğretimde, alanları kaldırdık. Dolayısıyla ortaöğrenimde her genç yükseköğrenime geçişte herhangi bir alan sınırlamasıyla bağlı olmayacak. Ortak derslerini görecekler ve ilave fark derslerini görenler de bu anlamda farklı bölümlerde sınavlara girebilecekler.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...