ÖSYM oldu 'Aile Seçme Yerleştirme Merkezi'

Skandallarıyla gündeme gelen ÖSYM'de şimdide akrabalık bağları konuşuluyor. 350 çalışan, birbiriyle birinci ya da ikinci dereceden akraba. Kurumdan emekli olan pek çok kişi ise METEKSAN'da çalışıyor.

27.04.2011 - 09:18

ÖSYM oldu 'Aile Seçme Yerleştirme Merkezi'

KPSS, YGS ve ALES skandalları ile Türkiye'nin gündeminden düşmeyen ÖSYM'de şimdi de "akrabalık" bağları konuşuluyor.

ÖSYM'de çalışan 350 personelden pek çoğu arasında eş, kardeş veya ikinci üçüncü derece akrabalık ilişkisi bulunuyor. Kurumdan emekli olarak ayrılanların ise METEKSAN'da işe başlaması dikkat çekiyor.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre; rakamlar ÖSYM'nin yıllar içinde tam bir "aile şirketi" haline geldiği gösteriyor. Kurumda 100 kişinin akraba, bir o kadar çalışanın da karı-koca olduğu belirtiliyor.
Bu konu bir süre önce hükümet tarafından Meclis Genel Kurulu'nda da dile getirilmişti. ÖSYM çalışanlarının 58'i arasında eş ya da kardeş ilişkisi olduğu, 100 kişiden ise ikinci ya da üçüncü derecede akraba olduğu açıklanmıştı.

Yaşananların ardından Ölçme Seçme Yerleşme Merkezi'nin adı artık "Aile Seçme Yerleştirme Merkezi" olarak anılmaya başladı.

Bunun yanında ÖSYM'den emekli olan 50 kişinin METEKSAN'da işe başladığı iddiaları da dikkat çekici diğer noktalardan biri.

3 KİŞİNİN DOKTORASI VAR
ÖSYM'nin bünyesinde çalışan 350 kişiden sadece 3 kişinin doktorası bulunduğu, 34'ü açıköğretim olmak üzere 124'ünün lisans mezunu olduğunu öğrenildi. Çalışanlardan 18'inin ise yabancı dil bildiği belirtildi.

Kurumda çalışan 58 kişinin yakın derece akraba olmaları kafalarda soru işareti oluşturdu.

ÖSYM ÇIKIŞLI YAKLAŞIK 50 PERSONEL METEKSAN'DA GÖREV YAPIYOR
Hükümetin Meclis'ten çıkardığı kanunla, görevlerini bağımsız olarak yerine getirecek başkanlığa, hiçbir organ, makam, merci veya kişi talimat veremeyecek. Yeni düzenleme ile ÖSYM'deki bu akraba yapılanmasının önü kesilecek.

ÖSYM'deki akraba bağlantılarının dışında bir önemli konu da, başkanlıktan emekli olanların sınavlarda kitapçıkların basıldığı METEKSAN'da iş hayatına devam etmesi. Buna göre, METEKSAN'ın personel yapısının ÖSYM ile doğrudan ilişkisi var ve ÖSYM çıkışlı yaklaşık 50 personel METEKSAN'da görev yapıyor.

KURUMUN YARISI AKRABA
ÖSYM'deki aile bağları ile ilgili bir araştırma yaptığını ifade eden emekli öğretmen Asım Atabey, "Günümüzde üzerine toz kondurmayan bir kurum var. Bu kurumun adı Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi Başkanlığı. Kurumda çalışan toplam kişi 350'ye yakın. Bu memurların 50'ye yakın kişisi birbiriyle evli. Kurumda karı koca olarak çalışıyorlar. 350 personelin yüz ellisi bir biriyle akraba. Şimdi çıkıp söylesinler bakalım kimin böyle bir çiftliği var. Ama ÖSYM Başkanlığı'nın var. Kim bilir bu akraba şirketinde, önceki yıllarda neler oldu. Çocuklarımızın geleceği bu akraba şirketinin elinde. Başarılarını överek bitiremediğimiz şirket bu işte" dedi.

İÇ DENETİM OLMAZ
Demokratik Üniversite Platformu Başkanı Prof. Dr. Tahir Hatipoğlu da, ÖSYM'deki akraba bağını doğru bulmadığını söyledi. ÖSYM'nin yeterince şeffaf olmadığının altını çizen Hatipoğlu, şu açıklamada bulundu:

"Akraba bakımından çok olan bir kurumda iç denetim rahat sağlanamaz. Kendi adamlarını sınavlarda görevlendirir. Onlara para verir. Kapalı devre çalışan bir çiftlik. Önce bunu çözmek lazım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...