ÖSYM savunması mahkemede

ÖSYM'nin YGS'nin iptali için açılan davayla ilgili savunması mahkemede. 1 milyon 700 bin öğrenci çıkacak kararı bekliyor.

09.05.2011 - 09:26

ÖSYM savunması mahkemede

YGS sınavının sonucuna itiraz eden öğrencilerin sayısı 20 bini açmışken, gözler şifre iddialarıyla ilgili sınavın iptali istemiyle açılan davanın görüldüğü Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde.

ÖSYM, savunma için yasanın tanıdığı sürenin dolduğu gün savunmasını mahkemeye verdi.

Bu savunmayı değerlendirecek olan İdare Mahkemesi’nin, sınavı iptal yetkisi bulunuyor ve iptal kararı çıkarsa süreç silbaştan yaşanacak. Bu durumda, ÖSYM yeni bir YGS yapmak zorunda kalacak ve sınav takvimi nedeniyle de ilk ve ikinci basamaklar bu seneye özgü olarak tek sınavda birleştirilecek.

1 milyon 700 bin adayın gözü kulağı mahkemeden çıkacak karardayken, davayı açan Konyalı öğrencinin avukatı Ahmet Gürol Şağban, ÖSYM'nin savunmanın saat 16.00 itibarıyla mahkemeye geldiğini belirtti ve mesai bitimine denk geldiği için savunmanın kendisine tebliğ olmadığını söyledi.

İdari Yargılama Usulü Yasası'nda savunmaya karşı cevap verilebileceğinin düzenlendiğini söyleyen Şağban, savunmayı okuduktan sonra cevap hazırlayacaklarını belirtti.

Şağban, ''Mahkeme heyeti yürütmeyi durdurma talebimiz doğrultusunda bir karar verecek. Ortaya koyduğumuz delillerle, ÖSYM'nin ortaya koyduğu savunmayı değerlendirecektir. İddialarımızın geçerli ve doğru olduğu kanaatine varırsa yürütmeyi durdurma kararı verecektir'' dedi. Avukat ayrıca, ÖSYM'nin son güne kadar beklemesine gerek yoktu ve bu nedenle bir kez daha puan kaybetmiştir, prestij kaybetmiştir” şeklinde konuştu.

BUGÜN AÇIKLAMA YAPILMAYACAK
Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinden ‘şifre’ iddialarına ilişkin soruşturmayla ilgili bugün bir açıklama yapılmayacağı açıklaması geldi.

Başsavcılık yetkilileri, kamuoyundaki beklentiye paralel olarak soruşturmayı bir an önce tamamlamak istediklerini belirtti.

ANKET VE KILIÇDAROĞLU
Bu arada Metropoll şirketi tarafından 3 ilde yapılan anket, ÖSYM'ye güvenin ciddi oranda sarsıldığını ortaya koydu. Ankete katılanların üçte ikisi, "ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa etsin" dedi.

Olası bir yeni skandalın ipucu ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dan geldi.

Kılıçdaroğlu, "Savcı benim bildiğim bir sürprizi açıklarsa Türkiye için de çok önemli bir sürpriz açıklanmış olacak. Ama önce sayın savcı açıklasın. Ben yargıya müdahale etmeyeyim” şeklinde konuştu. Soruşturma savcısı Şadan Sakınan da, açıklamanın soruşturma tamamlandığı zaman yapılacağını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...