ÖSYM’den adaylara imalı gönderme

Dün gerçekleştirilen Eğitim Bilimleri Sınavı'nda adaylara yöneltilen bir soru oldukça ilginçti...

01.11.2010 - 11:09

ÖSYM’den adaylara imalı gönderme

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda kopya ve soru hırsızlığı iddiaları dolayısıyla iptal edilen Eğitim Bilimleri Sınavı dün yeniden yapıldı.

81 il merkezi ile Lefkoşa’da yapılan sınava, öğretmen adayı 294 bin 909 kişi katıldı. Polisler hariç 40 bin 800 görevlinin gözetiminde yapılan sınavda, adaylara 120 soru için 150 dakika süre tanındı.

İptal edilen testte 100 net ve üzeri yapan, ÖSYM tarafından "durumları şüpheli" olarak belirlenen 3 bin 227 aday İstanbul ve Ankara’da sınava girdi. Sınav soru ve cevapları ÖSYM’nin internet sitesinden açıklanırken, ÖSYM’den yapılan açıklamada "Toplam maddi maliyeti yaklaşık 8 milyon lirayı geçen bu sınavın tekrarlanmasına sebep olanları şiddetle kınıyoruz" denildi.

TÜRBANA DEDEKTÖRLÜ ARAMA
DHA'nın haberine göre; sınava türbanla gelen adayların başları dedektörle metal aramasından geçirildi. Türbanlı adayların boyun ve baş kısmı kadın polisler tarafından elle aranırken, bazı adayların başörtüsü üzerindeki iğneler çıkarttırıldı. Uyarıya rağmen yanlarında kalem, silgi, metal para, saat, çanta ve aksesuar getiren adaylar zor durumda kaldı. Ev ve araba anahtarları da salonlara alınmadı. Adaylar eşyalarını numaralı torbalara ya da yakınlarına bıraktı.

KALİTESİZ KALEM ŞİKÂYETİ
ÖSYM her adayın masasına iki kalem, silgi, kalemtıraş, bir peçete, 3 olips marka naneli şeker ve bir adet küçük su bıraktı. Adayların sınava saatle girmelerini de yasaklayan ÖSYM, salonlara saat astırdı. Sınavdan çıkan adaylar, dağıtılan kalemlerden şikâyetçi oldu. Bazı adaylar soruları iptal edilen sınavdakinden daha zor bulurken, genellikle soruların kolay olduğu görüşünde birleşti.

TÜRBANLI ADAYLARIN YETERLİ GÜVENLİK ARAMASINDAN GEÇİRİLMEDİĞİ İDDİASI
Türbanlı adaylar sınav esnasında herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını dile getirdi. Bir aday ise türbanlı adayların yeterli güvenlik aramasından geçirilmediğini savundu. ÖSYM ilk kez, sınavlarda görevli polislerin her birine 80’er lira ödeme yaptı.

KOPYAYLA İLGİLİ BİR SORU DİKKATİ ÇEKTİ
Adaylara, Ahlak Gelişim Kuramı’nın mimarı ünlü psikolog Lowrence Kohlberg’e atıfta bulunularak bir soru yöneltildi.

Soru ÖSYM’den adaylara imalı bir gönderme olarak algılandı. Yanıtı "B" olan soru şöyle:

Kohlberg’in ahlaki gelişim kuramına göre, aşağıdakilerden hangisi gelenek öncesi ahlak anlayışını kesin yanısıtır?
A- Eğer camı kırdığımı itiraf etmeseydim tüm sınıf ceza alacaktı
B-  Kopya çekmedim çünkü yakalanırsam okuldan atılırım
C-  Hiçbir suç cezasız kalmamalıdır
D-  Elimden geleni yapmasaydım kendimi suçlu hissederdim
E- Adaletli olmak merhametli olmaktan önemlidir

"CEZAEVİNE Mİ GİRİYORUZ?"
Üst araması için uzun süre bekleyen adaylar isyan etti. Bazı adaylar, "Başkalarının hatasını biz çekiyoruz. Sınava mı giriyoruz, cezaevine mi?", "Kendimi suçlu gibi hissettim", "Zamanında güvenlik tedbiri almadılar şimdi de çok abarttılar" diyerek tepki gösterdi.

Zonguldak’ta bir matematik öğretmeni, parmağındaki alyansı çıkarması istenince, "Bununla nasıl kopya çekeceğim? Yüzüğümü kime emanet edebilirim ki? Girmeyeceğim sınava" dedi.

ŞÜPHELİ ADAYLAR İÇİN ÖZEL İNCELEME
İptal edilen sınavda 117 doğru 3 yanlış yapan adaylardan İ.A. "Başarımı tekrarlayacağıma inanıyorum. Ama psikolojim bozuldu" dedi.

Öte yandan sınav evrakları polis ve özel güvenlik denetiminde ÖSYM’ye ulaştırılacak.

ÖSYM, tüm evrakların gelmesinin ardından iptal edilen sınavda 100 net ve üzeri yapan 7 bin adayın cevap kâğıtlarını ayrı bir değerlendirmeye alacak. Söz konusu adayların soru kitapçıkları da incelenecek. İncelemede, önceki sınava göre doğru sayısında ciddi farklar olan adaylar "şüpheli" olarak savcılığa bildirilecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nda yürütülen KPSS soruşturması kapsamında iptal edilen sınavdaki soru ve cevap kâğıtları ile dün yapılan sınavdaki kâğıtlar arasında karşılaştırma yapılabilecek.
İptal edilen sınavda bazı kitapçıkların ÖSYM’de değiştirildiği iddiasını da soruşturan savcılık, kağıtların değiştirilip değiştirilmediğini belirleyebilecek. Bazı adayların el yazıları savcılık tarafından incelenebilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...