TUS'ta 'hatalı soru' iddiası

Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) 12 Aralık Pazar günü giren adaylar, ''sınavda bazı soruların hatalı olduğu'' iddiasını gazete ilanıyla duyurdu.      

TUS'ta 'hatalı soru' iddiası

''ÖSYM'ye Açık Mektup'' başlığıyla yayımlanan ilanda, ''Bizler 12 Aralık Tıpta Uzmanlık Giriş Sınavı'na giren hekimleriz. Size sesimizi ancak böyle duyurabileceğimizi düşündük. Bu sınav için iki yıldan uzun süredir gece gündüz çalışıyoruz. Bu, bizim geleceğimiz'' denildi.

İlanda, sınavın tüm dengelerini bozduğunu ifade eden hekimler, kolay soruların çok kolay, zor soruların ise profesörlük düzeyinde zor olduğunu ileri sürdü ve ÖSYM'nin bu konuyu mutlaka çözmesi gerektiğini belirtti.       

''En az 7, gerçekte ise 10 civarında sorunun kesin olarak hatalı olduğunu düşünüyoruz'' yazılı ilanda, bunun tıp biliminin en temel kaynaklarından net referanslarla çok açık ortaya konulduğu ve sınava giren pek çok kişinin hatalı sorulara itiraz ettiği kaydedildi.       

İlanda, şu ifadeler yer aldı:

KORKUMUZ VE BEKLENTİMİZ...
''Korkumuz şu: Şeffaf olmadan, göstermelik 1-2 soru iptali ile olayın geçiştirilmesi güvensizliği tetikleyecek, adaleti yok edecektir. 'Her şey yolunda gidiyor' izlenimi verebilmek için olayı kapatmanızdan korkuyoruz. Yakın geçmişte yaşanan olumsuzlukların bedelini ödemekten korkuyoruz.        

Beklentimiz şu: Adil olmanızı, sorular gerçekten yanlış olduğu için bilimsel inceleme sonrası hiçbir şeyden çekinmeden soruları iptal etmenizi ve bunu şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmanızı bekliyoruz. Bu adalet, en önce size olan güveni pekiştirecek, sonra da bizim aramızda sağlıklı bir eleme-seçme yapılabilmesini sağlayacaktır. Ne olur korkmayın, savunma reflekslerinizi takınmayın ve adil olun. Bu ülkede size güvenemezsek kime güvenebiliriz ki?''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...