Üniversite, öğrencilerden 17 bin lira istiyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde 4 Kasım 2010'da meydana gelen olaylarda öğrenciler okul kantinine barikat kurmuştu. Rektörlük, kantine zarar verdikleri gerekçesiyle öğrencilerden 17 bin lira istiyor.

29.12.2010 - 16:01

Üniversite, öğrencilerden 17 bin lira istiyor

Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü'nde 4 Kasım 2010 tarihinde, Yabancı Diller Yüksekokulu kantini önünde 6 Kasım YÖK'ün kuruluş yıldönümünü protesto içerikli afişler asmak isteyen sol görüşlü öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında bir tartışma yaşanmıştı. Bunun üzerine okul kantinine giren öğrenciler, kapılara masa ve sandalyelerle barikat kurmuştu.

Kampüse gelen polisler barikatı aşıp kantine girerek öğrencilerden 45'ini gözaltına aldı. Öğrenciler, sevk edildikleri adliyede Cumhuriyet Savcılığı'na ifade verdikten sonra serbest bırakıldı.

ÖĞRENCİLERE MEKTUP GÖNDERİLDİ
DHA'nın haberine göre; AÜ Rektörlüğü, bu 45 öğrencinin ailelerine mektup göndererek, kantinde 17 bin liralık zararın oluştuğunu ve bunu temin etmek için her öğrencinin 5 gün içerisinde 395 lira 25 kuruş ödenmesini istedi.

Avukat Berrin Kıncal imzasını taşıyan yazıda, paranın ödenmemesi halinde icra işlemlerinin başlatılacağı bildirildi. Kıncal, yasal olarak kamu malına verilen zararın zarar veren kişiler tarafından ödenmesi gerektiğini, ayrıca bu kişiler hakkında daha önce de savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

ÜNİVERSİTEDEN GÖNDERİLEN YAZI
Yazıda şöyle denildi:

"04-11-2010 tarihinde üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu kantininde meydana gelen olaylarda kantinde bulunan masa, sandalye vb. ile kantin camları kırılmış ve maddi zarar meydana gelmiştir. Anılan tarihteki olayda meydana gelen toplam 17 bin 786 liralık kamu zararının tahsili gerekmektedir. Gerçekleşen olaylara katılmanız sebebiyle meydana gelen zarardan sorumlu olduğunuzdan meydana gelen hasar toplam 17 bin 786 lira olup, bu bedelden 395.25 TL.sının tarafınızdan ödenmesi gerekmektedir. Bu bedeli yazımızın tarafınıza tebliğinden itibaren 5 gün içinde PTT havalesi ile Anadolu Üniversitesi Hukuk Müşavirliğine göndermeniz veya Anadolu Üniversitesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı'nın T.C. Ziraat Bankası Anadolu Üniversitesi Şubesi TR5900001001900400130705004 nolu hesabına ödemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde alehinize icra takibine başvurulacağı, fuzuli yere icra harç masrafları da ödemek zorunda kalacağınız önemle rica olunur."

"HUKUKA AYKIRI"
Öğrencilerin avukatılığını üstleneceğini söyleyen Eskişehir Barosu avukatlarından Özgür Özlem Öngel ise bu durumun hukuka aykırı olduğunu savundu ve şunları söyledi:

"Hukuken bir zararın tahsili edilmek isteniyorsa öncelikle zararın boyutlarını tespit etmesi gerekir. Trafik kazası dahi olsa ondan doğan zararının tahsilini istersen hukuki zorunluluklarını yerine getirilmeli. Öncelikle maddi hasa tespitinin yapılması gerekir. Üniversite, bir hükmi şahsiyet olarak zarara uğradığını ve kimlerin zarar verdiğini belgelerle tespit etmelidir. Bunlar yapılmadan öğrencilerden para talep ediyor. 17 bin liranın neye göre belirlendiği bilinmiyor. Ortada geçerli bir tespit yok. Ayrıca üniversitenin bu parayı talep etmesinin hukuken hiçbir dayanağı da yok. Bu sadece bir taleptir. Video görüntülerini izledim. Kantin içinde ve dışında 300'e yakın öğrenci var. Bunların içinden 45 öğrenciyi nasıl seçtin? Bu anlamda bu kararın altına imza atanların hukuken geçersiz bir işlem yaptığını düşünüyorum."

"ÖĞRENCİLERİN YANINDAYIZ"
Eğitim-Sen Eskişehir Şube Sekreteri İsmail Kaya da "AKP döneminde her alanda olduğu gibi üniversitede demokrat ve ilerici öğrenciler üzerinde baskılar yoğunlaştı. Zararı öğrenci ailelerinden tahsil etmek istemek tam da AKP'den beklenen bir davranış. Bu işin asıl amacı öğrenci ailelerine öğrencileri ihbar etmek. Eğitim-Sen olarak öğrencilerin yanındayız" dedi.

"CAMLARI POLİS KIRDI"
Ailesine mektup gönderilenlerden AÜ İktisadi İdari bilimler Fakültesi Maliye Bölümü 2. sınıf öğrencisi Yavuz Yıldız ise "Polisin camları kırdığı video görüntülerinde açıkça görülmesine rağmen bize böyle bir ceza verilmek istenmesi tam bir hukuksuzluk örneği. Yaşı 18'in üzerinde bireyler olarak bu mektupların ailelerimize gönderilmesi de hukuksuzluktur" diye konuştu.  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...