Üniversite son sınıf öğrencileri dikkat!

Sadece 2010-2011 eğitim-öğretim yılında geçerli olmak üzere bir kereye mahsus pedagojik formasyon imkânı var.

Haberler 20.10.2010 - 16:27

Üniversitelerdeki son sınıf öğrencilerinin pedagojik formasyon sertifika programlarından yararlanabilmeleri için rektörlüklerin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nezdinde sürdürdüğü girişimler sonuç verdi.       
 
YÖK, talepler üzerine, son sınıf öğrencilerinin bu eğitim-öğretim yılına mahsus pedagojik formasyondan yararlanmasını kararlaştırdı.        

YÖK tarafından, üniversite rektörlüklerine konu ile ilgili gönderilen kararda, ''bazı yükseköğretim kurumlarının, 4. sınıf öğrencilerinin pedagojik formasyon sertifika programı için yapmış oldukları başvuruları kabul ederek, sertifika programını başlattıkları ve öğrencilerin mağdur edilmemesi amacıyla 2010-2011 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere 4. sınıf öğrencilerine de eğitimleri sırasında pedagojik formasyon sertifika programı izni verilmesine ilişkin tekliflerin, 7 Ekim tarihli YÖK Genel Kurul toplantısında incelendiği ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere, son sınıf öğrencilerine de eğitimleri sırasında pedagojik formasyon sertifika izni verilmesine karar verildiği'' belirtildi.       

YÖK'ün kararında şu ifadeler yer alıyor:        

''Öğrencilerin 7. yarıyıldaki not ortalamalarının asgari 4 üzerinden 2,5 olmasına, bir dönemde alınacak derslerin, lisans dersleri de dahil olmak üzere, en fazla 30 kredi olarak belirlenmesine, kalan derslerin müteakip öğretim yılında veya yaz öğretiminde verilmesine, ancak yaz öğretiminde verilecekse öğretmenlik uygulaması dersinin 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde tamamlattırılmasına veya pedagojik formasyon derslerinin 5. yarıyılda başlayan öğrencilerle beraber alınarak dört dönemde verilmesine, söz konusu programa kayıt olan son sınıf öğrencilerinden de diğer eğitim-öğretim sırasında programa katılan öğrencilere belirlenen ücretin alınmasına devam edilmesine karar verilmiştir.        

Milli Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlarla mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin çizelgede yer alan bölümlerde halen öğrenci olup, hazırlık sınıfı ve bir yıl kayıt dondurmuş olan öğrenciler hariç olmak üzere, 2010-2011 eğitim öğretim yılında 7. yarıyıla gelen öğrenciler başvurabilirler.''        

Dün başlayan başvurular, 22 Ekim Cuma günü sona erecek.

Sayfa Yükleniyor...