Üniversiteler ne zaman, ayın akçında açılacak? Üniversite açılışları uzadı mı? (2023-2024 yılı üniversite akademik takvimi)

Üniversitelerin ne zaman açılacağı, bu yıl ilk kez üniversiteye gidecek olan veya kayıt yenileyen öğrenciler tarafından sorgulanıyor. 2023-2024 yılı üniversitelerin akademik takvimleri belli olmaya başladı. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, tarih belli oldu mu?

Üniversiteler ne zaman, ayın akçında açılacak? Üniversite açılışları uzadı mı? (2023-2024 yılı üniversite akademik takvimi)

2023-2024 takvimi birçok üniversitede farklılık gösterebiliyor. kaydını tamamlamış ve bu yıl ilk kez gidecek üniversiteye gidecek olan öğrenciler ise yeni öğretim döneminin başlayacağı tarihi merak ediyor. Peki, üniversiteler ne zaman açılacak, ertelendi mi?

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Çok sayıda üniversite akademik açılış tarihini 2 Ekim'e erteledi. Depremden etkilenen 5 ildeki üniversiteler ise yeni döneme hibrit eğitimle başlamaya hazırlanıyor.

2 Ekim'de açılacak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde Diş Hekimliği, Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakültesi gibi uygulamalı veren fakültelerde dersler yüz yüze olacak. Diğer fakültelerde ise uzaktan eğitim yapılacak.

Hatay İskenderun Teknik Üniversitesi tüm bölümlerin birinci sınıfları uzaktan eğitim alacak. Diğer sınıflarda hibrit sistem olacak.

Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi 25 Eylül, Hatay Mustafa Kemal ve Gaziantep Üniversitesi 2 Ekim'de eğitime başlayacak.

Adıyaman ve Malatya'da açılış tarihi 16 Ekim. Rektörler barınma ihtiyacına göre, hibrit eğitim kararı alabilecek.

Depremzedelerin yerleştirildiği büyükşehirlerdeki üniversiteler de yeni takvimlerini açıkladı.

Üniversiteler ne zaman, ayın akçında açılacak? Üniversite açılışları uzadı mı? (2023-2024 yılı üniversite akademik takvimi) - 1

TAKVİM NEDEN ERTELENDİ?

Eylül ayı içerisinde açılması beklenen İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Ünivesitesi, Ankara Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin aralarında olduğu üniversiteler, açılış tarihlerini 2 Ekim'e çekti. Bazı üniversiteler ise akademik takvimlerini değiştirmedi.

NTV'nin edindiği bilgiye göre; ertelemenin nedeni yurtlarda yürütülen çalışmalar. Depremzedelere tahsis edilen yurtların büyük çoğunluğu boşaltıldı.

Yurtların bir kısmında bakım ve onarım çalışmaları yapılıyor. Hala yurtlarda kalan depremzedelerin de kalacakları başka yerlere alınmaları sağlanacak.

Başka illerde okuyacak öğrencilerin barınma ihtiyaçlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulu () Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'dan da uyarı geldi.

Rektörlere mektup gönderen Özvar, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütlerinin barınma ihtiyacı olan öğrencileri “öğrenci evi” adı altında örgütlemeye çalıştığına dair uyarıda bulundu.

YÖK Başkanı, ünivesitelere barınma ihtiyacına ilişkin "destek birimleri" kurulmasını önerdi.

Sayfa Yükleniyor...