Üniversiteliler, İstanbul'u deneysel sanatlarla tanıştırıyor!

Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında düzenlenen LET'STANBUL 2010 Kültürel Etkileşim Programı'yla dünya gençlerini bir araya getiren Yaratıcı Fikirler Enstitüsü, bu yıl İstanbul'u deneysel sanatlarla tanıştırmak için kolları sıvıyor.

25.08.2011 - 16:59

Üniversiteliler, İstanbul'u deneysel sanatlarla tanıştırıyor!

İstanbul, 9-15 Eylül 2011 tarihleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Tasarımı bölümünün desteğiyle gerçekleştirilecek LET'STANBUL 2011 ile alışkın olmadığı, deneysel bir sanat festivaliyle tanışacak.

Bir hafta sürecek festivalde dünyanın dört bir yanından gelen farklı disiplinlerden tamamı reklamcı, fotoğrafçı, müzisyen, tasarımcı ve tiyatrocu 15 kişilik yaratıcı ekip İstanbul için hazırladıkları yüksek görünürlüklü projelerini hayata geçirerek bu çerçevede ürünler ortaya koyacak.

İLK KEZ DÜZENLENİYOR
Yaratıcı Fikirler Enstitüsü'nün organizatörlüğünde ilk kez bu sene düzenlenecek olan festival, sanatın ve sanatsal etkinliklerin erişilebilir olması ilkesinden yola çıkılarak hazırlanan 12 farklı deneysel sanat uygulaması ve bunları izleyen yan etkinliklerden oluşacak.

LET'STANBUL 2011 Deneysel Sanat Festivali'nin hedefi sanatın sınırlarını sanat için ayrılmış alanların ötesinde gündelik kamusal alanlara taşıyarak var olan sanat algısına yeni tanımlar getirmek.

Yaratıcı Fikirler Enstitüsü, disiplinler arası deneysel sanat ve medya çalışmalarıyla, sanatsal ifadenin sergilerde ve galerilerde yer bulduğu geleneksel sanat algısına yeni açılımlar getirmeyi amaçlıyor. Buna uygun olarak, farklı sanatsal geçmişlere sahip 15 bağımsız sanatçı tarafından hayata geçirilecek deneysel sanat uygulamaları, kamusal alanların sanatsal bir bakış açısıyla yeniden değerlendirilmesini de beraberinde getirecek.

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için
http://www.yaraticifikirlerenstitusu.com

FESTİVALDE NELER VAR?

EDEBİYAT
Tipografik Şiir Enstalasyonu
Nazım Hikmet'in "Yaşamaya Dair" şiiri canlanıyor, sokaklara iniyor. Bir şiir dinletisi bir anda devasa strafor harflere dönüşüyor, üç boyutlu, taşınabilir bir sanat ürünü haline geliyor. LET'STANBUL 2011'in heyecan verici etkinliklerinden "Disiplinlerarası Sanat Yürüyüşü" esnasında Galata Kuledibi'nde gerçekleştirilecek bu tipografik enstalasyon, gençlere şiir okuma alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyor. Etkinlik, Nazım Hikmet'in en sevilen şiirlerinin okunduğu ve ney ile icra edildiği bir dinleti ve müzikal performanslar ile devam ediyor.

Gerçek Zamanlı Hikaye Gösterimi
Kamusal alanların interaktif etkinliklerle yeniden yorumlanmasını amaç edinen LET'STANBUL 2011, İstanbul'u gerçek zamanlı hikaye gösterimi fikriyle tanıştıracak. Şehrin yüksek görünürlüklü alanlarından birinde yapılacak projeksiyon gösterimi bir hikaye ile başlayacak. Diz üstü bilgisayarları ile meydanda toplanacak kalabalığı görebilecekleri bir yerde gizlenen uzman yazarlar, projeksiyon gösterimini izleyen rastgele izleyicileri hikayenin bir parçası yapacaklar. İzleyiciler, hikayenin bir parçası olduğunu fark ettiğinde ise ortaya oldukça eğlenceli görüntüler çıkacak. Bu sayede hem deneysel sanatın etkileşime verdiği önem vurgulanacak hem de izleyenler sıradışı ve keyifli anlar yaşayacak.

SİNEMA
Ekümenopolis
Sanat sokağa taşıyor, mahalle gösterimleri başlıyor! Benzersiz bir şehircilik belgeseli olan "Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir", İstanbul Film Festivali ve Documentarist Belgesel Günleri'nden sonra, vizyona girmeden önce son ön gösterimini LET'STANBUL 2011 ile yapıyor. Film, İstanbulluların yaşadıkları şehirdeki kentsel dönüşümün katastrofik boyutları konusunda farkındalık sahibi olmalarını amaçlıyor.

Selvi Boylum Al Yazmalım
Türk sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri, teknik olarak iyileştirilmiş kopyası ile İstanbul Caddebostan'da kurulacak açık hava sinemasında yeniden seyircisiyle buluşuyor. 13 Eylül 2011 günü gerçekleştirilecek gösterim halka açık ve ücretsiz, fakat tek ve en önemli şart filmin karakterleri İlyas (Kadir İnanır) ve Asya (Türkan Şoray) kostümleri giymek. Açık hava sineması, kıyafet balosu ve tematik fotoğraf çekimi, Caddebostan'a geliyor!

Bebek'te Video Klip Çekimi
Bugüne kadarki en eğlenceli yaz şarkılarından Modjo - Lady, Bebek sahilinde hayat buluyor. 9 Eylül 2011 günü gerçekleşecek video klip çekimi, aynı zamanda festival katılımcıları için bir buz kırıcı etkinlik vazifesi de görecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz.

FOTOĞRAF
Ayvansaray'da Moda Fotoğraf Çekimi
Armani'nin modelleri ile cast ajanslarından pek çok fotomodel, Hatice Gökçe, Ezra&Tuba Çetin ve Nazlı Bozdağ'ın yeni sezon kreasyonlarını sergilemek üzere İstanbul'a geliyor! Tarihi Ayvansaray semti ansızın bir fotoğraf platosuna dönüşüyor ve semt insanı kendini bambaşka bir dünyanın içinde buluyor. Bu eğlenceli moda fotoğrafı çekimi ile sokaktan o an geçmekte olan Ayvansaraylılar, Armani'nin sevilen modelleri ile birlikte ünlü modacıların kreasyonlarını sergileyecek, İstanbul'un seçkin moda dergilerinde yer alma fırsatı bulacak.
(RSVP için info@yaraticifikirlerenstitusu.com)

Fotografik ve Sinematografik Dökümentasyon
"Karaköy" evreninde 10 gizli hayat hikayesi, 10 sıradışı perspektif ile gözler önüne seriliyor. Etkinliğin ilham kaynağı olan, belgesel üretimine deneysel ve interaktif bir boyut kazandıran
"Korsakow" yazılımının geliştiricisi Florian Thalhofer'in de davetli olduğu bu sinematografik sorgulama, İstanbul'un çeşitli yerlerinde gizlenmiş 10 hayat hikayesini geniş çaplı bir saha dökümentasyonu ile ele alıyor. Çoğunluğunu tarihi Karaköy semtinde yaşayan farklı mesleklerden ve geçmişlerden insanların hayatlarının oluşturduğu dökümentasyona katılım herkese açık ve ücretsiz. (Kayıt için engin@yaraticifikirlerenstitusu.com)

MÜZİK
iPad, iPhone Resitali
İstanbul'un tablet bilgisayar üzerinden gerçekleşecek ilk resitalinde tek enstrüman bir iPad. "Shred", "Drum Master", "Pocket Guitar" ve "Microphone" uygulamaları ve bir adet amfi kullanılarak gerçekleşecek bu resital, seçkin bir konser salonunda değil, Gebze-Haydarpaşa hattında çalışan banliyö treninin bir vagonunda gerçekleşecek. İstek parça da kabul ediliyor!

BÜMK Klasik Müzik Korosu
Boğaziçi Müzik Kulübü'nün klasik müzik korosu, 9-15 Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek LET'STANBUL 2011 ile İstanbul'un her an her yerinde karşınıza çıkabilir.

Ellen Cherry
Emmy ödüllerine aday gösterilmiş, Amerikalı gezgin sanatçı Ellen Cherry İstanbul'a geliyor! Ellen hem tarih kokan şarkılarını sokaklarda İstanbullular için söyleyecek hem de dünyanın en ilham verici şehri İstanbul için şarkılar besteleyecek.

Tersane Konserleri
Festivalin açılış kokteyli İstanbul Haliç Camialtı Tersanesi'nin büyüleyici atmosferinde gerçekleşecek. Emmy ödüllerine aday gezgin gitarist Ellen Cherry, Yora, Toro, Mispis adlı gruplar ile Ahmet Cemal Öksüz'ün benzersiz ney dinletisine ev sahipliği yapan, One Love Festival 2011'de boy gösteren 123'un de davetli olduğu etkinlik için minderini kap, sen de 9 Eylül'de Camialtı'na gel. (RSVP için info@yaraticifikirlerenstitusu.com)

Ses Alanı (Soundscape) Atölye Çalışması
LET'STANBUL 2011 yalnızca yaşadığımız şehir için nitelikli sanat üretimi yapmakla kalmıyor, aynı zamanda akademik çalışmalara da bir uygulanma alanı yaratıyor. Koç Üniversitesi Öğretim
Üyesi Nina Ergin'in aynı isimli makalesinden yola çıkılarak hazırlanan etkinlik ile İstanbul'u İstanbul yapan sesler kayıt altına alınacak. Şehrin akustik ekolojisinden elde edilen bu sesler daha sonra dijital ortamda işlenerek İstanbul'un ses haritası ortaya çıkarılacak ve şehrin sesleri bir nevi envanter altına alınmış olacak. Ses alanı (soundscape) atölye çalışması, çeşitli üniversitelerden bu konu üstüne eğilen öğrenciler, akademisyenler ve ses mühendislerinin yönetiminde gerçekleştirilecek. Bir not, Youtube'da milyonlarca kez izlenen "Shalamonti" ve "Ma3gool" videolarıyla Arap ses mühendisi ve müzisyen Alaa Wardi, her an Sultanahmet'te ortaya çıkabilir!TİYATRO
Flashmob Gerilla Müzikal
12 ve 13 Eylül günü İstanbul'un işlek garlarından birinde ve rutin seferini yapmakta olan bir Boğaz vapurunda Bahçeşehir Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi'nin tiyatro kulüpleri birdenbire patlak veren müzikaller gerçekleştirecek. Tebdil-i kıyafet vapurda ve meydanlarda bulunan onlarca kişi, daha önceden çalışılmış bir koreografiyi ansızın sergilemeye
başlayacak. Vapurda yolculuk eden ve gardan o an geçmekte olan rastgele insanlar kendilerini bir anda bir müzikalin ortasında bulacaklar, etrafta konumlandırılan gizli kameralar ise o anda tüm olan biteni kaydediyor olacak.

DİSİPLİNLERARASI KOLLEKTİF ETKİNLİKLER
Kollektif Beyin Fırtınası, Reklamcılık Okulu
Viral dolaşıma olanak sağlayan yüksek görünürlüklü gerilla etkinlikleriyle deneysel bir reklamcılık projesi olma özelliği de taşıyan LET'STANBUL 2011, etkinlik takviminin son gününde "fırtına"lar estirecek. Dünyanın dört bir yanından sanat ve reklam kökenli yaratıcı beyinler, İstanbul'un marka değerini yükseltecek yaratıcı ve uygulanabilir fikirler ortaya koymak için kollektif bir beyin fırtınası gerçekleştirecek. Etkinlik, ünlü reklamcılar eşliğinde gerçekleştirilecek atölye çalışması ile devam edecek.

İstanbul'un en görkemli yapılarından biri olan Haydarpaşa Garı'nın büyüleyici atmosferinde, dünya markalarının İstanbul'da çekilen reklamlarından bir seleksiyon gösterilecek ve LET'STANBUL 2011 Deneysel Sanat Festivali için bir reklam çekimi yapılacak. Etkinlik sonunda ortaya çıkan fikirler, festival sonrasında bir sonuç bildirgesi ile birlikte kamuoyuna duyurulacak. Reklamcılık okulu etkinliği, şehre katma değer sağlayacak fikri olan herkese açık ve ücretsiz.
(RSVP için info@yaraticifikirlerenstitusu.com)

Disiplinler arası Sanat Yürüyüşü
LET'STANBUL 2011 sanatçılar ile sanatseverler arasındaki iletişimi, tek yönlü ve alıcıyı pasifize eden panel ve konferanslar yerine etkileşime olanak sağlayan, dinamik etkinliklerle sağlamaktan
yana. Bu kapsamda gerçekleşen heyecan verici etkinliklerden biri disiplinler arası sanat yürüyüşü.

14 Eylül 2011 günü İstanbul Modern'in balkonundan görülen eşsiz İstanbul manzarası ile başlayacak ve Tophane-Pera-Galata rotasını izleyecek LET'STANBUL 2011 ekibi ve sanatseverler; semtteki kahvehane ve galerileri selamlayacak, önceden belirlenen çeşitli sokak ve caddelerde fotoğraf setleri kurarak çekimler gerçekleştirilecek.

Etkinlik, Boğaziçi Üniversitesi Klasik Müzik Korosu'nun ve Alaa Wardi'nin akapella konserleriyle renklenecek. Hemen her disiplinden onlarca sanatçının yer alacağı bu yürüyüş aynı zamanda sanatçılara eşsiz bir networking ve imkanı sunacak. Etkinlik, Galata Kuledibi'nde sona erecek.

Katılımcılar için hazırlanan öğle yemeği menüsünde ise Yigal Schleifer'in kaleme aldığı "İstanbul Arka Sokak Lezzetleri" kitabında tavsiye edilen sokak satıcılarında dubstep müzik eşliğinde yenilecek nohut pilav var! Etkinlik, Kuledibi'nde kurulacak sanat üretim noktasında üretilecek illustrasyonlar ve atölye çalışmaları ile devam edecek.

Alaa Wardi (Ses Mühendisi/Youtube Ünlüsü/Suudi Arabistan)
http://www.alaawardi.com
http://www.youtube.com/watch?v=RAzaeISSRPw
http://www.furociousmusic.com/pics/alaa56198489.jpg

Anka Bardeleben (Moda Fotoğrafçısı/Almanya)
http://www.ankabardeleben.com

Burçin Esin (Fotoğrafçı/Türkiye)
http://www.behance.net/burcinesin

David Hubner (İllustratör/Avusturya)
http://folio.dav.md

David Tennant (Yönetmen/Kanada)
http://www.sonsanddaughters.ca/directors/david-tennant/

Ellen Cherry (Emmy Adayı Gezgin Müzisyen/ABD)
http://www.ellencherry.com
http://ellencherry.com/images/hires_ellen_cherry_2010_promo_acoustic_guitar.jpg

Joanna Bojda (Sanat Tarihçisi/Polonya)

Joseph Ogundipe (İllustratör, Viral Video Uzmanı/Güney Afrika)

Katie Warren (Model, Fotoğrafçı/ABD)
http://gokateshoot.blogspot.com

Kelsea Burch (Müzisyen, Dansçı/ABD)

Kherbachi Hichem (Reklamcı/Cezayir)
http://www.behance.net/hichemleviin
Mishika Verma (İllustratör/Hindistan)
http://www.wix.com/mishikaverma/mvv

Monika Rizovska (Ressam/Makedonya)
http://monikarizovska.deviantart.com

Simone Pekelsma (Gazeteci, Sosyal Medya Uzmanı/Hollanda)

Patrick Duval (Ses Mühendisi, DJ/Belçika)

Payam Emrani (Deneysel Fotoğrafçı/ABD)
http://www.fameinacan.com

Robin Styba (Fotoğrafçı/Kanada)
http://www.robinstyba.com

Zeynep Yıldırım (Reklamcı/ABD)
http://www.zeynepyildirim.com

http://facebook.com/letstanbul
http://twitter.com/letstanbul

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...