Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020 – 2021 eğitim yılı öğrenim burs başvuruları sona erdi.  Peki, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün burs başvurusu sonuçları ne zaman açıklanır? VGM bursu nasıl alınır? İşte, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bursu hakkındaki detaylar...

Haberler - ntv.com.tr 29.10.2020 - 14:35

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak?

2020 – 2021 eğitim yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilecek olan “Ortaöğrenim Bursu" ile üniversite öğrencilerine verilecek olan “Yükseköğrenim Bursu" için başvurular alındı.

Türkiye’de eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız bursu; yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (ekim-haziran) süre ile veriliyor.

VGM BURSU BAŞVURUSU

Öncelikli olarak anne ve/veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilere verilen Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim ve Yükseköğrenim bursu duyuru ve başvuru işlemleri www.vgm.gov.tr adresi üzerinden yapılıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 2020-2021 eğitim yılı burs başvuruları;


  • Ortaöğrenim (ilkokul, ortaokul, lise) Bursu: 01 Ekim 2020-15 Ekim 2020


  • Yükseköğrenim Bursu: 15 Ekim 2020-30 Ekim 2020


  • Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu(Yabancı uyruklu ve Mavi Kartlı öğrenciler için): 15 Ekim 2020-30 Ekim 2020 tarihleri arasında alındı.
  • Burs başvurularının açıklanma tarihi ise henüz belli değil.

2020-2021 VGM BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2020-2021 eğitim yılında;


  • Ortaöğrenim öğrencilerine aylık 75,00 TL


  • Yükseköğrenim öğrencilerine aylık 300,00 TL


  • Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında okuyan yabancı uyruklu öğrencilere ise 600,00 TL burs verilmesi planlanmıştır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirterek kamu ortak ATM’lerinden burslarına her ayın 10'una kadar ulaşabilir.

VGM BURSUNDAN KİMLER FAYDALANAMAZ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının yüzde 10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Sayfa Yükleniyor...