Vize alabilirsen İngilizce öğrenmek kolay

İngiltere’de özellikle iş dünyasına dil dersi veren okulların temel sorunu müşterilerinin öğrenci vizesi almakta yaşadığı zorluklar.

04.11.2010 - 11:20

Vize alabilirsen İngilizce öğrenmek kolay

İngilizce’nin dünya dili olmasıyla birlikte özellikle iş dünyasındaki önemi de arttı. İngilizce öğrenmeden dünya ile bütünleşemeyeceğini anlayan iş adamları için Türkiye’de çeşitli kurumlar faaliyette.


Türkiye’de kurumlara ve yöneticilere dil eğitimi veren ESP Kurumsal’ın ortak olduğu Business English UK ile kimi müşterilerini bir ya da iki haftalığına gönderdiği İngiltere’deki dil okulları temelde aynı programları sunsalar da, bulundukları bölge ve sundukları imkanlarla ayrılıyorlar.

Business English UK’nin İngiltere’nin her şehrinde üyeleri mevcut. Dil okullarının hepsinde yöneticilerin dersler dışında işlerini de yürütebilecekleri bölümleri var. Ayrıca bütün okullar müşterilerine kalacak yer için otel ya da aile seçenekleri sunuyor. Genellikle okullara yakın bölgelerdeki aileler ders dışında günlük İngilizce’nin de öğrenilmesine ve sürekli İngilizce konuşulan bir ortamda yaşanmasına yardımcı oluyor.

İngiltere’de dil okulu seçecek profesyonellerin öncelikle karar vermesi gereken konu nasıl bir yer aradıkları. Şayet Londra gibi bir şehirde eğitim almak istiyorlarsa bir okul rakiplerinden daha ön plana çıkıyor. Bu kurum aynı zaman da ESP’nin de birlikte çalıştığı London School of English.

İngiltere’nin en eski dil okullarından olan kurumda her Pazartesi günü yeni bir sınıf derse başlayabiliyor. İki haftalık kurlar yöneticiler tarafından önerilse de bir haftalığına kursa gidenler ya da daha uzun kalanlar da mevcut. London School of English özellikle hukuk alanında çalışan kişilerin tercih ettiği bir kurum. Okulda İsveçli, Norveçli, İspanyol, Suudi Arabistanlı, Türk ve daha pek çok ülkeden öğrenciler mevcut.

Londra’da nezih bir bölgede bulunan okul binası eskiden bale okuluymuş. Türk bir öğretmenin de çalıştığı kurumda müşterilere dersler dışında sosyal aktivitelerle de İngilizce konusunda destek sağlanıyor.

GÜVENLİK KONUSUNDA UZMANLAR
Şayet Londra’da okumak istenmiyorsa, İngiltere’nin güney kesiminde oldukça hoş okullar mevcut. İngiliz donanmasının da bulunduğu Portsmouth’daki Language Specialist International (LSI) bölgedeki en bilinen dil okulu. 6 katlı bir binada bulunan kurumda hem normal ingilizce öğrenmek isteyen öğrenciler hem de işadamları için İngilizce dersleri veriliyor.

Binanın yanındaki kafeterayada yemek yenirken, müşteriler için önerilen aileler genellikle LSI’a en fazla 15 dakika uzaklıkta. Tabii isteyenler için otel seçeneği de mevcut. Donanmanın yıllarca bu bölgede bulunması nedeniyle bir çok pubın bulunduğu Portsmouth sakin bir sahil kasabası. Aynı zamanda LSI’ın civarında şehrin üniversitesi de var. Bu açıdan bir öğrenci şehri özelliği de mevcut.

LSI her alanda çalışan profesyonellere eğitim verse de uzmanlık alanları güvenlik kurumları ve askeriye. Özellikle İngiltere’den gemi ya da denizaltı almaya gelen yabancı askerler LSI’da eğitim görüyorlar.

KAYMAKAMLARIN OKULU
Bir diğer sahil kasabası olan Bournemouth ise İngiltere’nin özellikle tatil için sevilen bölgelerinden biri. Portsmouth ile kıyaslanınca biraz daha üst düzey görünen bölgedeki dil okulu MLS esasında Türklerin hiç de yabancı olmadığı bir yer. THY’nin kimi çalışanları ve bazı kaymakamlar burada eğitim alıyor.

Eski bir binada bulunan okul dünyanın çok çeşitli yerlerinden öğrenciler mevcut. MLS özellikle yabancı devletlerin bürokratları için seçtiği okullardan biri. Okul yöneticilerinin en şaşırtıcı açıklaması ise kendilerine hiç Yunanlı öğrencinin gelmiyor olması.

AİLE ATMOSFERİNDE EĞİTİM
İngiltere’nin içlerinde yer alan Worcester’da ise sadece bir tek dil okulu mevcut. Sue ve Rick Johns çiftinin açtıkları Kingsway’de bir aile ortamı mevcut. Kendi evleri gibi gördükleri kurumlarında oldukça titiz bir şekilde çalışan çift ayrıca tüm personel ve müşterileri ile de bu aile havasını yakalamayı başarıyor.

Eskiden Centilmenler Kulübü olan binada müşterilerinin iyi eğitim alması için onlara en uygun programı vermeye çalışıyorlar. Kingsway’in en önemli artılarından biri de müşterilerine sunduğu sosyal aktivitelerin fazlalığı.

ÜNİVERSİTE İÇİNDE EĞİTİM
İngiltere’deki en bilinen dil okullarından birisi de Oxford Language Centre. Oxford Üniversitesi’nin civarında bulunan kurumda hem iş dünyasından yöneticilere hem de öğrencilere ders veriliyor. Oxford yayınlarının çoğunlukla kullanıldığı kurumun en büyük avantajı bulunduğu çevre. Üniversite ile iç içe olan Oxford’da özellikle genç yöneticilerin beğendiği bir merkez.

YETERLİ İNGİLİZCE BİLMEYENE VİZE YOK
Tüm dil okulları bir haftadan başlayan programlar sunsa da en büyük sorunları İngiltere vizesi. Dil kurslarında eğitim görmek isteyen öğrencilerin de iş adamlarının da öğrenci vizesi alması gerekiyor ve bu o kadar da kolay değil. İngiltere hiç dil bilmeyenlere vize vermediği için okullarda belli bir seviyeden eğitim veriliyor.

Ayrıca okullar kendilerini seçen müşterilerine önceden bir test yaparak hem İngilizce seviyelerini ölçüyor hem de vizeyi almak için yeterli seviyede olup olmadıklarına bakıyor. Şayet vize alınabilinirse buradaki kısa süreli kurslarda İngilizceyi geliştirmek hiç de zor değil.

http://www.esp.com.tr/

http://www.businessenglishuk.org.uk/

http://www.londonschool.com/

http://www.lsi-international.co.uk/

http://www.mls-college.co.uk/

http://www.kingsway-english.com/

http://www.abacuscollege.co.uk/OxfordLanguageCentre/Default.htm

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...