YGS krizi yüzünden işinden oldu

YGS’deki “şifre” iddialarının faturası METEKSAN’da çalışan bir bilgi işlem uzmanına kesildi.

24.05.2011 - 10:34

Şifre iddialarının ortaya çıkmasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından ÖSYM ve soruların basıldığı Meteksan’da ayrıntılı biçimde inceleme yapılmıştı. İddialarla ilgili “takipsizlik” kararı veren savcılığın raporunda, “adaya özgü soru kitapçığı”na ilişkin yazılımın 2010 yılı mezunu bir bilgisayar mühendisi tarafından yapıldığı bilgisi yer almıştı.

METEKSAN çalışanı genç mezun, 5 Aralık 2010’da Bilgisayar Mühendisi olarak göreve başladı. Matbaa tarafından genç mezuna verilen ilk sorumluluk ise bir milyon 700 bin aday için kitapçık üretecek yazılımı yazmak oldu.

İŞİNE SON VERİLDİ
Tek bir bilgisayar mühendisi tarafından hazırlanan yazılım şifre iddialarıyla ÖSYM tarihinde yaşanmamış itiraz sürecine ortaya çıktı. Habertürk'ün haberine göre; METEKSAN firması ise çalışanının işine son verdi.

YGS’de yaşanan sıkıntıların ardından kurum içinde yenilenmeye giden ÖSYM dün de yıllarca kurumun saymanlığını yapan çalışanıyla yollarını ayırdı. Sayman, kurumun en eski çalışanlarından biriydi. ÖSYM geçen hafta önemli birimlerde görev yapan 10 çalışanının ilişiğini kesmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...