YÖK’teki başkana da kopya soruldu

KPSS’deki kopya iddialarıyla ilgili yapılan soruşturmada ÖSYM binasındaki bilgisayarlarda yapılan inceleme sürüyor. Bu kapsamda YÖK Denetleme Kurulu Başkanı’nın da bilgisine başvuruldu.

Kamu Personeli Seçme Sınav’ndaki (KPSS) kopya skandalıyla ilgili olarak, YÖK Denetleme Kurulu’nca mahkemeden alınan karar doğrultusunda ÖSYM'nin Bilkent'teki binasında bulunan bilgisayarlarda polisler tarafından yapılan inceleme sürüyor.


KPSS'nin Bilimleri sorularını hazırlayan 6 kişinin bilgisayarlarının ana belleklerinin kopyasının alındığı ancak bu işlem dün tamamlanamadığı için bugün de incelemenin sürdüğü belirtildi. Ayrıca, telefon kayıtlarının da araştırıldığı kaydedildi.

ÖSYM'deki incelemenin yarına kadar tamamlanması bekleniyor.

ÖSYM'deki bilgisayarların kopyalanan ana belleklerinin, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce geniş kapsamlı şekilde araştırılacağı öğrenildi.

Bu arada, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solmaz, geçtiğimiz günlerde soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan'ı ziyaret ederek konuya ilişkin bilgi paylaştı.

Yürütülen soruşturma kapsamında YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın bilgilerine başvurulup başvurulmayacağının ise gelişmelere göre önümüzdeki günlerde netleşeceği öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...