Program çerçevesinde öğretim elemanı asistanlarına verilecek eğitim, Başkent Öğretmenevi'nde başladı. 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, bu işbirliğinin çok önemli olduğunu belirterek, anlaşma kapsamında 54 İngilizce öğretim elemanının bu yıl yeni açılan üniversitelerde çalışmaya başlayacağını söyledi. 

Gelecek sene için 200 öğretim elemanı çağırmayı planladıklarını ifade eden Özcan, programın amacının öğrencilere sadece İngilizce öğretmek olmadığını, bunun dışında ülkelerarası yakınlaşmanın sağlanması olduğunu vurguladı. 

ÖĞRENCİLERİN İNGİLİZCE KONUŞMA BECERİLERİ GELİŞTİRİLECEK 
İşbirliği çerçevesinde 54 İngilizce öğretim elemanı asistanı 2010-2011 öğretim yılında Türkiye'de yeni açılan üniversitelerde görevlendirilecek. 

Bu öğretim elemanı asistanlarının 46'sının aylık ödemesi YÖK, 8'inin aylık ödemesi de Fullbright tarafından karşılanacak. 

Program, yükseköğretimde verilen İngilizce dil eğitimi derslerine destek olunması ve özellikle de yeni açılan üniversitelerdeki İngilizce öğretim elemanı sıkıntısına çözüm getirmeyi amaçlıyor. 

Bu programla, öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor. 

Öğretim elemanı asistanları Ankara'da gerçekleştirilecek 2 haftalık oryantasyon eğitimine katılacak ve daha sonra görevlendirildikleri üniversitelere yerleştirilecek. 

Asistanlara oryantasyon eğitiminde, Türkiye'ye dair genel bilgiler, Türk yükseköğretim sistemi, görevleri hakkında bilgiler verilecek.