Zor şartlarda okuyan çocuklar gülümsesin diye

Facebook'ta iki gencin kurduğu ve bugün üye sayısı 3 bini aşan grup, ''Her İnsan Bir Kitap'' sloganıyla Doğu ve Güneydoğu'da binlerce genç için kitap topluyor, eğitim yardımında bulunuyor.

20.05.2011 - 11:05

Zor şartlarda okuyan çocuklar gülümsesin diye

Grubun kurucularından, bir avukatlık bürosunda sekreterlik yapan Esra Menekşe, kampanyanın hiçbir kurum, kuruluş ve vakıfla bağlantısı bulunmadığını belirterek, projenin Facebook'ta ''mass-mavi'' adıyla yer alan grubun fikri olduğunu söyledi.        

İstanbul'da yaşayan İbrahim Meriç ile oluşturdukları grubu bugün Sercan Taşçı, Koray Canfezam ve Selma Yılmaz ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Menekşe, grubun her geçen gün katılımcı sayısının arttığını, bugün 3 bin 500 kişinin kampanyayı takip ettiğini belirtti.        

Daha önce açtıkları bir grup sayfasının paylaşım sitesi tarafından kapatıldığını anlatan Menekşe, ''Daha önce kurduğumuz grup 18 bin üye sayısına ulaştı. Ancak, grubu kurarken yaptığımız bir hata nedeniyle site tarafından kapatıldı. Yeniden grup oluşturduk. Bunda da ilgi aynı seyirle devam ediyor'' dedi.        

Menekşe, kampanyanın ilk olarak, 2003 yılında soba yakılırken çıkan yangında öğretmenler Aysun Karalar ve Burçin Uysal ile öğrenci Okan Kömürcü'nün yanarak öldükleri Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi'ndeki Orta Direk Köyü Okan Kömürcü İlköğretim Okulu'na kitap gönderimiyle başladığını söyledi.        

Bu okula kütüphane oluşturmak için yola çıktıklarını ve kısa sürede faaliyetlerinin duyulmaya başladığını anlatan Menekşe, şunları kaydetti:        

''Katılımcılarımızın temiz yürekleriyle hızlı bir şekilde kitap seferberliği başlatmış olduk. Sonra okulumuzun fotoğraflarını görünce yüreklerimiz bir kez daha dağlandı. Yardımlarını esirgemeyen bazı işadamları, okulu boyatmaktan başlayıp çeşitli kırtasiye ihtiyaçlarını, bilgisayar ve buna benzer birçok ihtiyacı karşıladılar. Okula giderek ihtiyaçları bizzat kampanya kurucuları olarak teslim ettik.        

Oraya gittiğimizde bambaşka duygular yaşadık. Üzüldük, sevindik, güldük, ağladık. İnsana dair ne varsa yaşanacak hissedilecek o gün tüm duyguları orada hissettik ve yaşadık. Öğrenciler yaz günü kışlık kıyafet giyiniyorlardı ve çoğunun ayakkabısı yoktu. Ve orada bu çocuklar için daha çok şey yapmalıyız diye düşündük. Bu amaç ve istekle çocuklara geçen yıl Kurban Bayramında bayramlıklar temin ettik. 350 çocuğa bayramlıklarını aldık.''
       
KÜTÜPHANE DE KURDULAR
Menekşe, grup sayesinde kendilerine gönderilen kitapların İstanbul'da İbrahim Meriç'te toplandığını, onun da kitapları gruplara ayırarak, ihtiyaç sahibi olarak belirlenen okullara gönderdiğini belirtti.       

Menekşe, hayırseverlerin yardımıyla Ağrı, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Kars'ta kütüphane kurduklarını, Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere çeşitli illerdeki 25 okula kitap yardımında bulunduklarını vurguladı.        

Siirt Kurtalan'da bulunan Yeşilkonak İlköğretim Okuluna da kütüphane kurmak için çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Menekşe, kitap gönderilecekler arasında 16 okulun bulunduğunu söyledi.        

Menekşe, başvuru yapan okulların oylamaya tabi tutulduğunu ve grup üyelerinin oylamasıyla belirlenen okullara kitap ve yardım malzemelerinin gönderildiğini bildirdi.

"DOĞU'DA, GÜNEYDOĞU'DA ZOR ŞARTLARDA EĞİTİM GÖREN ÇOCUKLAR UNUTULMADIKLARINI BİLSİNLER"
Kitap yardımının yanı sıra bilgisayar ve kırtasiye yardımlarının da devam ettiğini anlatan Menekşe, şöyle devam etti:        

''Ağrı Diyadin Davut İlköğretim Okuluna kırtasiye ve bilgisayar yardımında bulunduk. Şanlıurfa Boztepe İlköğretim Okuluna kütüphane kurduk. Bu okulumuzdaki 80 çocuğumuzun kırtasiye ve giyim ihtiyaçlarını karşıladık. Ayrıca okulu boyatıp, yerlerini döşedik. Kars'ın Kalkankale Aşağı Mahalle İlköğretim Okulu'nu ziyaret ettik ve okulumuzun çeşitli ihtiyaçlarını karşıladık. Öncelikle 12 çocuğun kıyafet ve bir yıllık kırtasiye ihtiyaçlarını karşıladık. Ayrıca, okulun yerlerini döşedik, boyasını yaptırdık, tahtalarını yeniledik ve çeşitli ihtiyaçlarını giderdik.        

Bütün bu saydıklarım çalışmayı bir avuç insanla bir araya gelerek tamamen gönül bağıyla bağlanarak gerçekleştiriyoruz. Bizim tek isteğimiz, tek amacımız var. Doğu'da, Güneydoğu'da zor şartlarda eğitim gören çocuklar unutulmadıklarını bilsinler ve daima gülümsesinler. Bir avuç insan küçücük yüreklerin umutlarına ışık olmaya çalışıyoruz. Amacımız daha çok insanın bu yolda minik yüreklere ışık saçmasıdır.''        

Adanalıların da kampanyaya yoğun ilgi duyduğunu ve çok sayıda kitabın kampanyaya ulaştırıldığını ifade eden Menekşe, kampanyaya katkıda bulunmak isteyenlerin kendilerine ''herinsanbirkitap@hotmail.com'' adlı mail adresinden ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...