3 ay sonra Afrika şirketi uçurdu

Elektrik aksamındaki sorun nedeniyle seferleri tüm dünyada durdurulan "Boeing 787 Dreamliner" uçağı 3 ay sonra Ethiopian Airlines tarafından uçuruldu. Etiyopya'dan Kenya'ya başarılı bir uçuş gerçekleştirildi.

27.04.2013 - 11:40

3 ay sonra Afrika şirketi uçurdu

Elektrik aksamındaki sorun nedeniyle 16 Ocak'tan bu yana uçuşuna izin verilmeyen "Boeing 787 Dreamliner" 3 ay sonra havalandı.

Afrika ülkesi Etiyopya hava yolu şirketi Ethiopian Airlines, "Boeing 787 Dreamliner"la Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye başarılı bir uçuş gerçekleştiridiklerini açıkladı.

Yerel saatle sabah 11.00'de Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'dan kalkan uçak iki saat sonra Kenya'nın başkenti Nairobi'ye ulaştı.

Japon havayolu şirketi All Nippon'a ait "Boeing 787 Dreamliner" yolcu uçağı bu yıl Ocak ayı başında elektrik aksamındaki sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Arıza sonrası iki Japon havayolu şirketi bu uçakları sefere çıkartmama kararı almıştı. Japonya'nın ardından ABD ve Hindistan hava yolu şirketleri de "Boeing 787 Dreamliner"ın seferlerini durdurmuştu.

BOEING'İN GURURUYDU
Aralık 2012 itibariyle 49 tane üretilen "787 Dreamliner", Boeing'in en iyi yakıt tararrufu yapan uçağı olarak tanıtıldı. Çift motorlu uçak, aynı boyuttaki 767 modeline oranla yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...