6 şeker fabrikasına 656 milyon dolar

Altı şeker fabrikasının özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker verdi.

29.11.2011 - 15:42

6 şeker fabrikasına 656 milyon dolar

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye ait Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba Şeker fabrikalarının (Portföy-C), nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Sami Ölmeztoprak'ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 6 firma katıldı.

Şeker fabrikalarına ait altı fabrikanın bulunduğu Portföy C için gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi 656 milyon dolarla Ak-Can Şeker verdi.

Ak-Can Şeker adına konuşan Cengiz Holding Ankara Koordinatörü Ebubekir Demircan, şeker üzerinde uzun süredir çalıştıklarını söyledi.

TAKSİTLE ÖDEYECEK
Diğer portföylerle de ilgilendiklerini belirten Demircan, ödemede taksit seçeneğini seçeceklerini ve yüzde 20'si peşin, 60 ay vadeyle ihale bedelini ödeyeceklerini belirtti.

YERLİ PANCAR ŞARTI
Varlık satışı yöntemiyle, bir bütün halinde portföy grubu olarak özelleştirilen şeker fabrikalarında, yatırımcılara Şeker Kurulu tarafından belirlenecek kotalar çerçevesinde, 5 yıl boyunca yerli pancardan şeker üretimi şartı bulunuyor.

KİMLER TEKLİF VERDİ?
1-Safi Şeker Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
2-Ak-Can Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ
3-Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ
4-Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ
5-Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ
6-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu

İÇERİDE İHALE, DIŞARIDA PROTESTO
Bu arada, özelleştirme karşıtı bir grup da idare binası önünde, şeker fabrikalarının özelleştirilmesini protesto etti.

İPTAL EDİLEN İHALEYİ DE AK-CAN KAZANMIŞTI
2009 yılında yapılan ihalede en yüksek teklifi 606 miyon dolarla yine Ak-Can vermişti. Ancak ihale Şeker İş Sendikası'nın açtığı dava sonucu iptal edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...