ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Enflasyon beklentisi ne yöndeydi? (2023 ABD ağustos ayı TÜFE kararı)

Ağustos ayı ABD enflasyon verileri açıklandı. Altın, dolar, kripto para ve borsa yatırımcıları tarafından merakla beklenen ABD enflasyon verisi beklentilerin üzerinde gelerek, yatırımcılara yön sinyali verdi. Peki, ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu?

ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Enflasyon beklentisi ne yöndeydi? (2023 ABD ağustos ayı TÜFE kararı)

enflasyon verileri, ağustos ayı kararını bekleyen yatırımcılar tarafından merakla sorgulanıyordu. Kritik veri açıklandı. ABD enflasyon verileriyle birlikte, ekonomideki gidişat ile ilgili yatırımcılar ön bilgi alarak, yatırımlarını ona göre şekillendirecek. Peki, ağustos ayı ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu?

ABD VERİLERİ NE KADAR, YÜZDE KAÇ OLDU?

ABD'de enflasyon ağustos ayında yıllık yüzde 3,7 olarak açıklandı.

Ekonomistlerin aylık beklentisi yüzde 0,6 iken yıllık beklentisi yüzde 3,6 olarak belirtilmişti.

Gelen veriler ekonomistlere göre beklentilerin üzerinde gelmiş oldu.

ABD enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Enflasyon beklentisi ne yöndeydi? (2023 ABD ağustos ayı TÜFE kararı) - 1

BEKLENTİSİ NE YÖNDE?

Bu yılın son çeyreğinde petrol açığı ile karşılaşma endişesi, petrol fiyatlarını yaklaşık son 10 ayın en yüksek seviyesine çıkarırken, 'de bugün açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri öncesi yatırımcılarda temkinli bir tavır öne çıkıyor.

Analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yıl sonuna kadar nasıl adımlar atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka'nın eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatan analistler, Fed'in kasım toplantısında ise nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini belirtti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda yıl sonuna kadar Fed'in faiz indirme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını ifade ederek, enflasyon verisi sonrası fiyatlamalarda değişiklik görülebileceğini bildirdi.

Enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz endişelerinin bugünkü enflasyon verilerine de etki etmiş olabileceğini aktaran analistler, aylık TÜFE'de yüzde 0,6 artış beklendiğini söyledi. Bir önceki ay TÜFE, aylık bazda yüzde 0,2 artmıştı.

Analistler, enflasyon verilerinin beklentilerin üstünde gelmesi halinde Fed'in yıl sonuna kadar bir faiz artırımına daha gitme ihtimalinin artırabileceğini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...