ABD'de gelecek 10 yılın harcamasından 1.2 trilyon dolarlık tutar 1 Mart'ta otomatik olarak kesilecek.

Princeton Üniversitesi ve London School of Economics Profesörü Paul Krugman, "Öncelik istihdam olmalı, harcama kesmek ekonomide daralmayı derinleştirir" dedi.

CNBC'ye konuşan Nobelli ekonomist, ABD'de harcamaların kesilmesi değil, artması gerektiğini kaydetti.

Krugman şunları söyledi: "Borç tavanı konusu korkutucuydu, çünkü ABD'nin borcunu ödeyememe riskini barındırıyordu. Ama otomatik harcama kesintilerinin devreye girmesi sadece aptal ve kötü bir politika. Şu anda ABD'de borcun veya bütçe açığının ekonomiye zarar verdiğine dair en ufak bir ipucu yok ama harcamaları kesersek ekonomide daralmanın derinleşeceği geçmişe bakarak ispatlanabilir. Önceliğimiz istihdam yaratmak olmalı. Ekonominin yüzde 2'si kadar, yani yılda 300 milyar dolar harcama artırırsak işsizlik sorunu ortadan kalkar."

ABD'de harcamaların, Fed'in faiz artıracak noktaya gelince kesilmesi gerektiğine dikkat çeken Krugman, "Avrupa'da yakın geçmiş adeta unutuldu. İspanya ve İrlanda'nın kriz öncesi borç seviyeleri düşüktü, krizle yükseldi. Yunanistan apayrı bir vaka. Ama ABD'nin sorunlarının Avrupa'yla uzaktan yakından ilgisi yok; çünkü kendi parasını basabiliyor, bu büyük bir özgürlük. Özel sektör istihdam yaratır hale gelince, Fed faiz artıracak durumda olacak. Hükümet, Fed ile faiz artırmaması için anlaşıp harcama kesintisine gidebilir. O zaman hem ekonomi toparlanır, hem istihdam harcama kesintisinden zarar görmez" diye konuştu.