Akkuyu'nun Rusya'daki ikizi

Türkiye'nin ilk nükleer santrali için artık yeni aşamaya geçiliyor. Yarın, Mersin-Akkuyu'da yapılacak santralin inşaatı için temel atma töreni var. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Lideri Putin de yer alacak. Akkuyu'ya yapılacak santral aslında Rusya'nın Voronej kentinin güneyindeki santralin ikizi. Türkiye'den onlarca uzman ve öğrencinin eğitim gördüğü Voronej kentinin güneyindeki santral, Türkiye'nin ilk nükleer santraliyle ilgili de önemli fikirler veriyor.

Akkuyu'nun Rusya'daki ikizi

Başkent Moskova'nın yaklaşık 600 kilometre güneyinde yer alan Voronej kenti, dünyanın en genç ve "üçüncü nesil üstü" olarak tanımlanan nükleer santrallerinden birine sahip.

Kentin 40 kilometre kadar güneybatısındaki Novo-Voronej nükleer santrali dört adet üniteden oluşuyor. Her biri reaktör, buhar türbini ve soğutma sisteminden oluşan üniteler kendi başlarına bin 200 toplamda 4 bin 800 megawatt gücünde elektrik üretebiliyorlar. Bu, 500 bin apartman dairesinin 60 yıl boyunca kesintisiz olarak aydınlatılması için yeterli bir enerji miktarı. Santralde yakıt türü olarak hafif zenginleştirilmiş uranyum dioksit kullanılıyor. Santralin işletme ömrü Akkuyu'daki kardeşi gibi 60 yıl olarak.

TANITIM VİDEOSUNDA NOBELLİ AZİZ SANCAR DA YER ALDI

Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 10'unu karşılaması hedeflenen Akkuyu Nükleer Güç Santrali, 20 milyar dolara mal olacak.

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından yürütülen projede, devletler arası yapılan anlaşma gereği ilk ünitenin temel atıldıktan 7 yıl sonra devreye alınması planlanıyor. Ancak Türkiye’nin talebi üzerine bu tarihin 2023 yılına çekilmesi hedefleniyor. Santraldeki diğer ünitelerde birer yıl arayla devreye girecek.

Novo Voronej Nükleer Santrali 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamış, benzer rakam Akkuyu için de geçerli. Akkuyu'nun inşaatı sırasında ise en yoğun dönemde yaklaşık 10 bin kişinin çalışacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Novo Voronej kentindeki üniversitede eğitim alan 248 Türk öğrenciden, 6,5 yıllık eğitim sonunda mezun olan 35'inin bu aydan itibaren projede görev alması bekleniyor

Dünyada işletim halinde 441 adet nükleer santral var. 35 santralin inşaatı devam ediyor. Özellikle Avrupa'nın nükleer enerjiyi yoğun kullandığı biliniyor. Fransa enerji üretiminin % 76sını, Belçika % 47sini, İsviçre ise % 37sini nükleer santrallerden sağlıyor. Bu listede diğer ülkeler şöyle sıralanıyor; Güney Kore % 30,, ABD % 20, Rusya % 18, İngiltere % 17, Almanya % 16.

AKKUYU'NUN RUSYA'DAKİ İKİZİ: NOVOVORONEJ NÜKLEER SANTRALİ

Sayfa Yükleniyor...