Almanya, Yunanistan'ı konuşmak istemiyor

Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa Birliği Zirvesi'nde Yunanistan'a ''acil yardımı'' konuşmaya ihtiyaç olmadığını çünkü Yunanistan'ın para istemediğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.03.2010 - 12:10

Almanya, Yunanistan'ı konuşmak istemiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın para istemediğini vurguladıklarını ifade ederek, ''Bu nedenle (toplantıda) acil yardımı konuşmamıza gerek yok'' dedi.

Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan'ın borç ödeme aczine düşmesi durumunda, yardımın sadece ''son çare'' olarak görülebileceğini, ancak bu durumda bulunulmadığını da sözlerine ekledi. ''Sıkı bir düzenin'' gereken şey olduğunu vurgulayan Merkel, Avrupa'nın güçlü olması için istikrarlı para birimine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Merkel, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) da dahil olduğu şekilde çözüme ulaşılmasının ise daha sonra tartışılabilecek bir şey olduğunu kaydetti.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek ise sorumluluk olmadan birlik olunamayacağını, Yunanistan'dan da aynısının talep edilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupalı liderler, 25-26 Mart tarihlerinde Brüksel'de bir araya gelecek.

Yunanistan'ın mali yükümlülükleri karşılama yeteneğiyle ilgili kaygılar piyasaları dalgalandırıyor.

Mayıs ayında önemli bir bölgesel seçimle karşı karşıya olan Merkel, Alman seçmenin ağırlıklı olarak Yunanistan'ın kurtarılmasına karşı olduğunu farkında.

Sayfa Yükleniyor...