Asgari toplantısı ne zaman? (2024 asgari ücret ilk toplantı tarihi)

Asgari ücret toplantısının ne zaman yapılacağı, milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından yakından takip ediliyor. İşçi, işveren ve hükümet kesiminin birlikte yapacağı 2024 asgari ücret toplantısı için ilk tarihi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan açıkladı. Peki, asgari toplantısı ne zaman yapılacak?

Asgari toplantısı ne zaman? (2024 asgari ücret ilk toplantı tarihi)

Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı için tarih araştırmaları başladı. 2024 yılı asgari ücret zammı için ilk görüşme tarihini, Bakan Vedat Işıkhan duyurdu. Peki, asgari ücrette ilk toplantı ne zaman yapılacak?

ASGARİ ÜCRETTE İLK TOPLANTI NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammıyla ilgili toplantı tarihini açıkladı.

Buna göre; Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için ilk toplantıyı 11 Aralık'ta yapacak.

Asgari toplantısı ne zaman? (2024 asgari ücret ilk toplantı tarihi) - 1

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kez toplanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde Komisyon başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

TEK MI OLACAK?

Asgari ücrete 2022 ve 2023 yıllarında temmuz ayında ara zam yapılmıştı. Ancak 2024'te tek zam ihtimali üzerinde duruluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari ücret zaten hep yılda bir kereydi. Yine tek zam olacak şekilde çalışıyoruz.” açıklaması yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...