İspanya'da 18 tasarruf bankasından bazılarının stres testini geçemediği bildirildi.

İspanya'da yayımlanan El Pais gazetesinin haberine göre, İspanya'da bazıları son zamanlarda birleşen bankalar olmak üzere birkaç banka, bankaların kötüleşen ekonomik koşullarla nasıl başedeceğini görmek için yapılan testte başarısız oldu.

El Pais'in finansal kaynaklara dayanarak verdiği haberde, bir grup küçük tasarruf bankasının, ekonomik koşulların hızla kötüleşmesi halinde daha fazla sermayeye ihtiyacı olacağı belirtildi. Bu bankalar arasında İspanya hükümetinin banka kurtarma fonu FROB'dan fon alanların bulunduğu kaydedilen haberde, bankaların isimleri verilmedi.

ABD'li Goldman Sachs bankasının yatırımcılar arasında yaptığı araştırmaya göre, Avrupalı 91 bankanın 10'unun stres testinde başarısız olması bekleniyor. Bu da bankaların stres testinde başarı oranının yüzde 89 olacağı anlamına geliyor.

Araştırma, Avrupalı bankaların testten sonra 37,6 milyar avronun üzerinde sermaye artırımına gitmesinin beklendiğini ortaya koydu.

Bu arada Alman Bankaları Birliği Başkanı Manfred Weber, Alman bankalarının stres testinde iyi performans göstereceğinden emin olduğunu söyledi.

Londra merkezli Avrupa Banka Denetimcileri Komitesinin (CEBS) 91 bankayı kapsayan stres testi sonuçlarını bugün TSİ 19.00'da açıklaması bekleniyor.