Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Avrupa Merkez Bankası'nın açıklayacağı faiz kararı piyasanın odağında bulunuyor. Dolar, altın, gümüş ve kripto para tarafında yatırımı olan binlerce kişi, ECB'nin aralık ayı faiz kararının açıklanacağı tarihi araştırıyor. Peki, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak?

Merkez Bankası (ECB) Para Politikası Kurulu mart ayı toplantısı takvimi belli oldu.

Buna göre; ECB faiz kararı toplantısı 7 Mart 2024 tarihinde  yapılacak. Toplantı sonrası faiz kararı saat 15.15'te açıklanacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ne zaman açıklanacak? - 1

AVRUPA MERKEZ BANKASI ENFLASYONUN DÜŞMESİNİ BEKLİYOR

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Strazburg'da düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda ECB Yıllık Raporu konusunda konuştu.

Enflasyonun ocakta hafif bir düşüşle yüzde 2,8'e gerilediğini anımsatan Lagarde, "Ücret baskıları hala güçlü biçimde devam ediyor. Ücret artışlarının önümüzdeki çeyreklerde enflasyon dinamikleri üzerinde giderek daha önemli bir etken haline gelmesi bekleniyor." dedi.

"Geçmişteki yukarı yönlü şokların etkisinin azalması ve sıkı finansman koşullarının enflasyonu aşağı indirmeye yardımcı olması nedeniyle enflasyonun yavaşlamaya devam etmesini bekliyoruz." diyen Lagarde, ECB'nin son toplantısında temel politika faiz oranlarının değiştirilmediğini, mevcut faiz oranlarının yeterince uzun sürdürülmesi halinde enflasyonun yüzde 2 orta vadeli hedefe döneceğini ifade etti.

Lagarde, enflasyondaki düşüş sürecinin devam etmesini beklediğini, ECB Yönetim Konseyi'nin enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine ulaşmasından emin olmak istediğini, bu süreçte para politikasında veriye dayalı bir yaklaşım izlemeye devam edeceklerini vurguladı.

Sayfa Yükleniyor...