Azerbaycan devlet ve petrol şirketi SOCAR'ın Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, STAR Rafinerisi için şimdiye kadar harcanan yaklaşık 350 milyon dolara ilave olarak önümüzdeki aylarda gerçekleştirecek harcamalar için gerekli 475 milyon doların transferinin Azerbaycan'dan gerçekleştirdiğini söyledi.

'TEK SEFERDEKİ EN BÜYÜK YATIRIM'
Yavuz yaptığı açıklamada, 475 milyon dolarlık transferin şimdiye kadar Türkiye'ye bir kerede gelen en büyük doğrudan yatırım harcaması olduğunu belirtti.

Yavuz, "Petkim Yarımadası'nda gerçekleştirmekte olduğumuz ve Rafineri Petrokimya-Enerji-Lojistik Entegrasyonu'nu hedeflediğimiz 9 milyar dolar tutarındaki yatırımlarımızın en önemli ayağı olan rafineri yatırımımızda kullanılmak üzere transfer edilen 475 milyon dolar ile rafineri şirketimizin sermayesini 1.9 milyar dolara çıkartıyoruz" dedi.

ÜRETİM 2017’DE BAŞLAYACAK
Rafineri projesinin toplam maliyetinin 5.5 milyar dolar olacağını ve bu rakamın 1.9 milyar dolarının öz kaynaklardan karşılanacağını vurgulayan Yavuz, bu sermayenin fiilen harcanması sonrasında proje finansmanı olarak kredilendirilecek dış kaynağın kullanımına başlanmasının planlandığını kaydetti.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA