Bank Asya sermaye artırım kararı aldı. Bankadan KAP'a yapılan açıklamada Bank Asya 900 milyon lira ödenmiş sermayesini 1,125 milyar liraya nakden artırmak için karar aldı.

Bankanın sabah saatlerinde KAP'a yaptığı açıklamada, yaklaşık on aydır banka mudilerini tedirgin etmeye yönelik "kanunlara alenen aykırı bir şekilde suç teşkil eden ve gerçeğe açıkça aykırı" beyanlar verildiği ve haberler yapıldığı savunulmuştu.

Açıklamada, yapılan tüm saldırılara rağmen bankanın bugüne kadar hiçbir mudisini ve müşterisini mağdur etmeden tüm yükümlülüklerini yerine getirdiği kaydedilerek, faaliyetlerin de kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü aktarıldı.

Bu süreç zarfında bankanın bütün mudilerine mevduatlarını zamanında eksiksiz olarak ödediği ve ödemeye de devam edeceğinin altı çizilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bugüne kadar bankamızda mevduatı olup da parasını çekemeyen tek bir mudimiz bulunmamaktadır. Bu süreçte yürütülen ekonomik linç kampanyasına karşı, sağduyusunu koruyarak mevduatını bankamızda tutan ve destek olmak amacıyla mevduatlarını yatıran kadirşinas halkımızın desteğini hafife alarak, bankamızı ödeme güçlüğü içerisine düşürme planı yapan çevrelere rağmen bankamız müşterilerine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edecektir. Sektörde en yüksek sermaye yeterlilik rasyosuna sahip bankalardan biri olan bankamız, on aydan beri eşine az rastlanır şekilde yoğun denetimlerden geçmiş ve ilgili kamu otoritelerinin tüm taleplerini yerine getirmiştir. Bankamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hissedarlarının, yatırımcılarının, müşterilerinin ve Türk bankacılık sisteminin hak ve menfaatlerini korumak için gerekli yasal girişimlerde bulunmaya devam edecektir. Hukuk Devletine olan güvenimiz ve adaletin tecelli edeceğine olan inancımız kapsamında bankamız, gerek iç hukuk mevzuatından ve gerekse uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan tüm yasal haklarını, ilgili adli ve idari merciler nezdinde aramaya ve konunun yakın takipçisi olmaya devam edecektir."