KOBİ'lere Başbakan Davutoğlu'dan 5 müjde

Başbakan Davutoğlu, KOBİ'lere Ar-Ge desteğinin artırılacağını ve markalaşma için işletme başına 150 bin lira destek verileceğini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr 29.01.2015 - 13:19

KOBİ'lere Başbakan Davutoğlu'dan 5 müjde

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KOSGEB Girişimcilik 2104 Ödül Töreni'ne katıldı.

Burada bir konuşma yapan Davutoğlu, KOBİ’ler için hazırladıkları 5 maddelik destek paketini açıkladı.

1) Buna göre, KOBİ'lerin ürün bazında uluslarası arenya açılmalarını sağlayabilmek için kurumsallaşma ve markalaşma destek programı başlatılacak.

100 milyon lira bütçeli bir programla işletme başına 150 bin lira destek sağlanacak.

2) Ar-Ge, inovasyon ve endüstriyel uygulama alanlarındaki KOSGEB desteklerinin miktarları da yüzde 50 oranında artırılacak.

3) Üç işletmenin bir araya gelerek oluşturacakları teknoloji işbirliklerine 300 bin lira geri ödemesiz, 1 milyon 200 bin lira da geri ödemeli olmak üzere 1,5 milyon lira destek verilecek.

4) Girişimcilik destek programında kadın ve engeli girişimciler için destek üst limiti yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarılacak. Kadın ve engelli girişimci desteğinden şehit ve gazi yakını da yararlanacak. 

Davutoğlu, 5. desteği ise şu sözlerle açıkladı: Bugünkü ödül töreninin finalisti olan 40 girişimcimize hediyemiz var. tamamen KOSGEB destekli yurt dışı iş gezisi ödülü veriyoruz.

"HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ"

Girişimcilikle, rekabet arasında doğrudan ilişki olduğunu değerlendiren Davutoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Girişimciliğimiz ne kadar artarsa rekabetimiz o ölçüde artıyor. Küresel bütün endekslerde bunlar aynı kategoride değerlendiriliyor. Onun için Türkiye'nin bütün sathına yayılan KOBİ'lerimize seslenmek istiyorum; 2023 hedefine yürürken, en büyük destek kaynağımız sizlersiniz. Sizlere güveniyoruz.

Sizlerin çabasına her türlü desteği vermeye kararlıyız. Sizler başarılıysanız Türk ekonomisi, istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirir. Sizlerde bir kriz olursa bu sadece bir ekonomik kriz olmaz, sosyal ve siyasal kriz olur. Bunun bilinciyle 62. Hükümetin her zaman KOBİ'lerin yanında olacağını bir kez daha teyit ediyorum.

Son 12 yılda gerçekleştirilen başarılara yaptığınız katkıya teşekkürlerimle birlikte, inşallah 2023'e yürürken çok daha büyük başarılara hep birlikte katkıda bulunacağımızı ümit ediyorum."

Sayfa Yükleniyor...