Başçı: TL'de kimsenin tahmin etmediği olabilir

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, portföy girişleri olması halinde TL'de kimsenin tahmin etmediği bir yükseliş yaşanabileceğini söyledi.

11.12.2013 - 11:06

Başçı: TL'de kimsenin tahmin etmediği olabilir

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Gaziantep'te katıldığı para politikaları konulu konferansta konuşma yaptı.

Başçı, "Portföy girişlerinin başlaması halinde TL'de kimsenin tahmin etmediği bir değer kazancının başlama ihtimali var" dedi.

"Sermaye akımlarında en ufak bir yön değişikliği liraya tekrar değer kazandırabilir" diyen Başçı, "TL'nin değer kaybetme ihtimali daha zayıf. Dövizin artması, doların, Euro'nu daha da yükselme ihtimali düşük" şeklinde konuştu.

'REZERVLER KULLANIMA HAZIR'
"Döviz rezervlerimiz 135 milyar doların üzerinde" diyen Başçı, "Bunun hepsi likittir, gerekirse her an kullanılabilir" dedi. Başçı, "Gerekirse döviz satım ihalelerinde 50 milyon doların üzerine de çıkabiliriz" ifadesini kullandı.

Merkez Bankası Başkanı, "bu yılın tamamında ihracatçılardan 13 milyar dolar civarı döviz almış olacağız. Gelecek yıl da bu civarda olabilir" dedi.

DÖRT MESAJ VERDİ
Konuşmasına dört mesaj vereceklerini belirterek başlayan Başçı şunları söyledi:

"Yurtiçi nihai talep ve ihracat ılımlı büyüme eğilimini koruyor. Altın ticareti hariç cari işlemler açığındaki kademeli iyileşme 2014’te sürecek. Hane halkının aşırı borçlanması ile ilgili tedbirler cari açıktaki iyileşmeyi destekleyecek. Merkez Bankası enflasyon orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar temkinli duruşunu sürdürecek.”

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM 'DA

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...