BP, ilk çeyrekte zarar beklenirken kar etti

İngiliz enerji devi BP, ilk çeyrekte beklentileri tersine çevirerek 532 milyon dolar kar etti.

Anadolu Ajansı 26.04.2016 - 16:18

BP.jpg

İngiliz enerji devi British Petroleum BP'nin tek sefere mahsus kalemler ve stok değişimlerine göre düzeltilmiş bilançosunda ilk çeyrekte zarar beklenirken, 532 milyon dolar kar gerçekleşti.

BP’den yapılan açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde tek sefere mahsus kalemler ve stok değişimlerine göre düzeltilmiş şirket karı, analistlerin 244,9 milyon dolarlık zarar beklentisini tersine çevirdi.

Geçen yılın ilk çeyreğinde 2,6 milyar dolar kar eden şirketin bu yılın ilk 3 ayında karı düşse de beklentilerin tersine pozitif bilançoda kalması, piyasa uzmanları tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı.

Şirketin ilk çeyrek verilerinin beklentinin üzerinde gelmesinin ardından BP hisseleri güne yaklaşık yüzde 2,6 oranında yükselişle başladı.

Verilere ilişkin olarak BP Üst Yöneticisi Bod Dudley, “Zorlu ortama rağmen, nakit akışını dengeleyerek, orta vadeli hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Faaliyet performansımız güçlü.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, şirketin bu yılın ilk çeyreğinde özellikle petrol fiyatlarının gerilemesinden kaynaklı olarak 485 milyon dolarlık bir kaybının olduğu da belirtildi.

BP geçen yılın son çeyreğini de 196 milyon dolar karla kapatmıştı.

Sayfa Yükleniyor...