Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (18 Temmuz 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar? Brent petrol fiyatı en son ne kadar oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarında son durum.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (18 Temmuz 2023 petrol fiyatları)

Brent petrol kaç dolar? 

 Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 78,58 dolardan işlem görüyor.

Dün 80,64 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 78,50 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.50 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,10 artışla 78,58 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 74,23 dolardan alıcı buldu.

fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'den gelecek ham petrol stok verileri öncesinde yükselişe geçti. Piyasa oyuncularının ABD'de talebin artacağı ve stokların düşeceği yönündeki beklentisi fiyatların yükselişini destekledi. Ayrıca fiyatların kısmi yükselişinde Çin'deki ekonomik büyümenin beklenen seviyede olmaması nedeniyle hükümetin ekonomiyi teşviklerle canlandırmaya çalışacağı öngörüleri etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi de petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu. ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksi %0,10 düşüşle 99,425 oldu. Zayıf doların, döviz kullananlar için petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırması bekleniyor.  endeksi geçen hafta 99,260 ile Nisan 2022'den bu yana en düşük seviyesine gerilemişti.

Öte yandan, petrol piyasaları küresel arzın daralmasına ve dünyada faiz oranlarının yükselmesine odaklandı. Suudi Arabistan ve Rusya'daki üretim kesintilerinin etkisinin hissedilmeye başlanmasıyla 2023'ün ikinci yarısında ham petrol arzının önemli ölçüde azalacağı öngörülüyor.

Dünyada faiz oranlarının hareketini yakından takip eden yatırımcılar, ABD perakende satışları ve endüstriyel üretim verilerinin günün ilerleyen saatlerinde açıklanmasıyla enflasyonun düştüğüne dair daha net işaretler bekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 78,86 ile 78,92 dolar aralığının direnç, 78,54 ile 78,44 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından "Brent Goose" ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da ’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (18 Temmuz 2023 petrol fiyatları) - 1 Kıstas kabul edilen ham petrol türleri, WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman olup, WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görmektedir. WTI Orta Amerika'dan, Brent petrolü Kuzey Denizi‘nden, Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkarılan petrollere verilen isimdir.

BİR VARİL  KAÇ LİTREDİR?

SPK'nın internet sitesinde yer alan verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretilebilmektedir.

Bütün ham petroller eş değerde değildir.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANIR MI? / VİDEO HABER

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...